SURVIVOR’A VAR MISIN YOK MUSUN?

6 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

SURVIVOR’A VAR MISIN YOK MUSUN?

Uzun zamandır beklenen an geldi ve SURVIVOR, 21 Ocak Cumartesi günü seyirciyle buluştu. Başladığı gece izlenme rekoru kıran yarışma, anlaşılan bu yıl da ülke gündemini oldukça meşgul edecek gibi görünüyor. Programın yapımcısı Acun Ilıcalı’yı takdir etmemek mümkün değil… Sektöre spor muhabiri olarak başlayıp ‘Var mısın Yok musun’ adlı programla tüm dikkatleri üzerine çeken Acun Ilıcalı, sonrasında yaptığı her programla reyting rekorları kırmayı başardı. Halk tarafından çok sevilen isim, en sonunda bir televizyon kanalı satın alarak bütün programlarını kendi kanalına taşıdı. Kanalında etliye sütlüye pek bulaşmayan, siyasetten uzak durup tarafsız görünen bir yayıncılık anlayışıyla, sadece eğlence temelli programlar yapan yapımcı, doğal olarak halkın sevimli oğlu haline geldi.

Tabi ki buna itirazımız yok amaa… Toplumun bazı kesimlerinde, bu yapımcının yaptığı programların halkı, ülke gündeminden uzaklaştırıp belli bir alana kanalize ettiği düşüncesi oluşmuş gibi görünüyor. Aslında daha detaylı bir bakış açısıyla bu düşüncenin çok da yersiz olmadığı kanaatinin üzerinde durabiliriz. Şu an ülke olarak çok önemli bir süreçten geçtiğimiz ve siyaseten olağan üstü koşullarda olduğumuz bir gerçek. Ama galiba biz şu sıralar, sınırlarımızda devam eden savaşı değil, Türkiye için hayati önem taşıyan referandumu değil, her gün her şeye gelen zamları değil, yaşam sıkıntılarımızı, geçim kaygılarımızı değil, SURVIVOR yarışmasında Ünlüler mi kazandı? Gönüllüler mi kazandı? merakına kapılacak gibi görünüyoruz. Yarışmacıların bir format için aç kalacak olması, bizim açlık sınırının altında olan bir asgari ücret alıyor olmamızdan daha çok üzecek bizi sanki. Zaten hemen her konuda çok çabuk fikir ayrılığına düşen, kutuplaşan bir anlayışa sahip olduğumuz düşünüldüğünde, Ünlüler ve Gönüllüler tartışmalarının bizi sık sık karşı karşıya getireceği kaçınılmayacak bir gerçek. Büyük ihtimalle artık evlerde hane halkı arasında, Anayasadaki değişen maddelerden çok, SURVIVOR yarışmasındaki ödül oyunları ve eleme oyunları konuşulacak gibi duruyor. Peki bu yarışma, gerçekten bazı kesimlerin dediği gibi toplumu ayrıştıracak içeriğe sahip mi? Yani bu yarışmayı izlememizde ne gibi sakıncalar olabilir?

Haftanın dört günü yayınlanan bu programa baktığımızda zorlu ada koşullarında yarışan iki takım var. Bu iki takım yemek ödülü için ve eleme için sık sık yarışıyor. Bu yarış esnasında takım içindeki yarışmacıların sürekli kavga ettiğini görüyoruz. Hele bir de yarışma kaybedilirse… Yandı gülüm keten helva. Yarışma bitti adaya gittiler mi? Eyvah ki ne eyvah. Ağıza alınmayacak küfürlerden tut da (tabi küfürler bipleniyor) zaman zaman birbirine vuracak raddelere gelinen kavgalar… Gruplaşmalar… Herkes birbirinin arkasından birbirinin kuyusunu kazıyor. Yüzüne gülüp arkasından yapılan konuşmalar. Yani özetlersek izleyen birinin iyi yönde etkileneceği hiçbir şey yok. Peki böyle bir beklentimiz var mı? Yani eğitici, öğretici bir program olmasını mı diliyoruz? Tabi ki hayır. Ama gerçekten kolay ayrışan, basit şekilde karşı karşıya gelen bir toplumken bu duruma iyice alışkanlık kazandıracak içerikte bir program düşünün. Evinin geçimini zor karşılayan insanların duygularına oynayıp, para karşılığında destek mesajı istemek de garip olsa gerek. Programın yapımcısı Acun Ilıcalı’ya saygımız sonsuz… ‘Var mısın Yok musun’ programı ile yarışmacılara para kazandıran, ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ ile gizli, saklı yeteneklere kendini gösterme fırsatı sağlayan, ‘O ses Türkiye’ yarışması ile kulaklarımızın pasını silen yapımcı, gerçekten başarısıyla göz dolduran, toplumun çoğu kesiminin sevgisini kazanan bir karakter. Ama SURVIVOR yarışması, içeriğiyle sanki bize iyi gelmiyor görüşündeyim. Yine karar izleyicinin tabi ki. O zaman soruyoruz. SURVIVOR’ a var mısın yok musun Türkiye?

 

 

 


engin-ören köşe yazısı survivor Bu haber 25/01/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 245 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com