Çanakkale’nin Şoför Nebahat’ı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin Şoför Nebahat’ı

Çanakkale’de şehir içi otobüslerde şoförlük yaparak hayatını kazanan 49 yaşındaki Ümmühan Acar; hayatını ve bir kadın olarak bu mesleği yaparken yaşadıklarını bizimle paylaştı.

9 aydır Çanakkale’de yaşayan ve geldiğinden beri bu işi yapan Ümmühan Acar, daha önce hayatını İstanbul’da sürdürüyordu. 2010 yılında eşini kaybettikten sonra borçlarını ödemek için önce kendi işini kurdu.  Kendi işini yaptığı dönemde tır şoförlüğünü hedefleyerek ehliyetini yükselttiğini ifade eden Acar; “Şoförlükten önce hep kendi işimi yaptım. Tel zımba işiyle uğraşıyordum. Sonra devrettim. Şoförlüğüm iyi olduğu için bu mesleğin yapabileceğim işlerden en iyisi olduğunu düşündüm. 1990 yılından beri ehliyetim var ve aktif olarak araba kullanıyorum. Yeni bir iş arayışım olursa da yine şoförlük yapmak isterim. İşimi severek yapıyorum” dedi.
Acar kendine zaman ayırmakta zorlandığını söyleyerek günde 12 saat ve tatil olmadan çalıştıklarını belirtti ve “Çalışma saatlerinin uzunluğu ve yoğunluk kendime zaman ayırmamı zorlaştırıyor. Boş vaktimiz neredeyse hiç yok. Kendime vakit ayırmak için şoför tutmam gerekli. O zaman da günlük kazancımdan daha fazlasını vermem gerekiyor. Adaletsiz bir durum söz konusu. Şu anda şoför olarak çalışan iki kadın arkadaşız. Ben daha fazla kadın şoför olmasından yanayım. Çanakkale’yi 9 aydır biliyor olmama rağmen Ç7, Ç8, Ç9 gibi birçok hatta çalıştım. Severek yaptığım için başarılı olabiliyorum” diye konuştu.

“ÇALIŞIRKEN KURALCIYIM”
“Çalışırken kuralcıyım bu durum bazen çevreden tepki almama sebep oluyor. Durak harici yolcu almıyorum ve inişlerde ön kapıyı kullandırmıyorum.  Aslında olması gereken bu.  Çoğu şoför bu konuda dikkatsiz davranıyor. Kuralların dışına çıkmak olası kazaların önünü açıyor. Trafikte kural ihlali çok fazla var. Durağa bırakana kadar yolcu, şoföre emanet bu nedenle dikkatli olmamız gerekiyor. Halkın da bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.”
“DURUP ALKIŞLAYANLAR BİLE OLDU”
Aldığı tepkilerin çoğunun olumlu olduğunu söyleyen Ümmühan Acar, bu durumu şu sözlerle ifade etti: “Aldığım tepkiler çok iyi, durup alkışlayanlar bile oldu. Birçok kişiden iyi araba kullandığıma dair iltifat alıyorum. Arabadaki arızayı artık sesinden bile anlayabiliyorum. İlk başladığım zamanlarda bu işte daha tecrübeli olan kişilerin, kadınların bu işte başarılı olamayacağına dair yorumları vardı. Ancak sonra bu arkadaşlar da yapabildiğimizi görerek bize övgüyle yaklaştılar. Hatta usta şoför olduğumu söyleyen arkadaşlarım oldu.”

(Dilek Akşen)Çanakkale kadın otobüs röportaj şehir-içi şoför-nebahat ümmühan-acar Bu haber 25/01/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 295 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com