Kooperatifler güçlendirilmeli

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kooperatifler güçlendirilmeli

Tarımın en büyük sıkıntılarından biri olan ‘aracılık’ ile ilgili görüşlerini aldığımız Ziraat Mühendisleri Odası(ZMO) Şube Başkanı Yıldırım Türker, aracıların ortadan kalkmasının tek yolunun kooperatifleşmeye gitmek olduğunu ifade etti.

Aracılık ile ilgili hükümetten önemli açıklamalar yapıldı. Son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından tarım ürünlerinin satışında aracıların ortadan kaldırılması için kooperatiflerin güçlendirilmesi gerektiği belirtildi. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Yıldırım Türker, aracıların ortadan kalkmasının tek yolunun kooperatifleşmeye gitmek olduğunu ifade etti. Zamanında kooperatiflerin iyi işletilemediği için üreticinin çekincesi olduğu ve siyasi iradenin kooperatiflere müdahalesi olduğunu belirten Türker; “Doğrusu kooperatiflerdir ama kooperatif gibi kooperatiflerdir. Nitekim bugün bazı kooperatifler aracılardan farksız çalışıyor” diye konuştu.

Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Türker şunları söyledi; “Bunlar hep sistem işi. Örneğin tarımda onun yerine ne koyacaksınız? Biz biliyoruz. Kooperatifler olması gerekiyor. Batı’da da bu böyle idi. Aklın yolu birdir. Kooperatifleşmeye gidilmesi gerekir. Biz zamanında Kooperatifleri iyi işletemedik. Dolayısı ile üreticinin kooperatifler konusunda bir çekincesi var. Hakikaten sadece bu aracıları kaldıracağız, aracılar olmayacak demek ile bunun önüne geçilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekiyor. Doğrusu nedir? Doğrusu kooperatiflerdir ama kooperatif gibi kooperatiflerdir.”

“KOOPERATİFLER ÜZERİNDEN ÇIKAR SAĞLIYORLAR”

“Nitekim bugün bazı kooperatifler aracılardan farksız çalışıyor. Eğer siz o kooperatifi gerçekten ihtiyacı olan kişilere kurduramazsanız o zaman birileri kuruyor, pazarlama konusunda ihtiyacı olanları üye yapıyor ama yine kooperatifi kurmuş olanlar ya da girişimi yapmış olanlar kooperatifler üzerinden kendilerine çıkar sağlıyorlar. Böyle bir sıkıntı var.”

“KALDIRACAĞIZ DEMEKLE ARACILAR KALKMAZ”

“Pazarlama konusunda şu anda ne yazık ki üretici aracılara mahkûm durumda… Bunlar nasıl kaldırılır? ‘Kaldıracağız’ demek ile bunlar kalkar mı? Bu biraz zor geliyor bana… Ancak kaldırıldığında bunun yerine bir şey konulması gerekiyor. Bir pazarlama ağının oluşturulması gerekiyor. Bilimsel açıdan da, ticari açıdan da ne olması gerektiğini söylüyoruz. Ancak kooperatifler konusunda ki sıkıntılarda anlattığım şekilde ciddi. Siyasi iradenin ya da siyasetin kooperatifler üzerinde müdahaleleri oluyor. O yüzden de iyi işlemiyor.”

“ÇOK İYİ ÖRNEKLERE BASKILAR VAR”

“Çok iyi örnekler var. Örneği Tire Süt Üreticileri Kooperatifi vardır. Gerçekten çok iyi ve çok iyi bir çalışan bir örnek. Buranın başkanı bunu çok iyi yapıyor. Ama üzerinde ki baskıları duysanız bir dinleseniz. Orada ki bazı kişilerin iyi niyeti ve gayreti ile gidebiliyor ancak. Bu ülkenin böyle bir sıkıntısı var.”

Eren Aşnaz


açıklamalar Çanakkale kooperatifler tarım yıldırım-türker ziraat-mühendisleri-odası Bu haber 23/01/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 147 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com