Bingöl: “Demokrasiyi darp ettiniz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bingöl: “Demokrasiyi darp ettiniz” 

Çanakkale CHP İl Kadın Kolları, mecliste yaşanan şiddet görüntülerini kınamak için bir basın açıklaması düzenledi.  

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl yapılan açıklamada; “Mecliste yaşanan şiddet görüntüleri başkanlık sisteminin ayak sesleridir” dedi.

Bingöl sözlerine şu şekilde devam etti: “Başkanlık çıkmazına giden yolda, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçı anlayışın, farklı düşünene karşı her türlü şiddeti uygulamayı da göze aldığını, Meclis görüşmeleri sırasında kaygıyla izlemekteyiz. 19 Ocak Perşembe günü, meclis görüşmeleri esnasında, iktidara mensup bir kadın milletvekili, bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını göstermiştir. İktidarın yıllardır siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği kin ve nefret dilinin, her kesimde yarattığı derin ayrıştırma, ötekileştirme, şu anda dayatmaya çalıştığı rejim değişikliğinde, meclis çatısı altında sürdürdüğü farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü, demokrasiden, adaletten uzak anlayışı, maalesef ülkeyi doludizgin geri dönülmez bir yıkıma doğru sürüklemektedir. Bu ateşi harlayanlar ne yazık ki siyasi varlık nedenlerini Cumhuriyet’imize ve parlamenter rejime borçlu olduklarını unutacak kadar gaflet ve ihanet içerisindedirler.” 

CUMHURİYET SAYESİNDE MECLİSTESİNİZ

“Biz kadınlar, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, adalet duygusunu doğamızdan, yaradılışımızdan alırız. Buradan sesleniyoruz: Anayasa değişiklik paketini destekleyen kadın milletvekilleri, bu uğurda kadına şiddet uygulayacak kadar gözü dönmüş kadın vekil, bu şiddete sesini çıkarmayan kadın vekiller, ’kadınlık bilincinden’ nasıl bu kadar uzak düştünüz? Hele hele, kendi çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğine neden böyle şuursuzca kıymaktasınız? Bizler anlamakta zorlanıyoruz. Çünkü akla ve vicdana vurmak mümkün değil, Sizler ki çağdaşlaşmanın ve yurttaş olmanın en üst kazanımı olan temsil yetkisini Cumhuriyetle elde etmiş, milli egemenliğin en üst çatısı olan mecliste milletvekili olma hakkını elde etmişsiniz. Cumhuriyetle birlikte kul olmaktan çıkıp birey olan kadınlar, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kadına seçme seçilme hakkı vermesi ile milletvekili olan kadınlar, Atatürk bu hakkı, kadın güçlensin, kadın özgür olsun, toplum güçlensin diye vermiştir. TBMM’ni, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, Kadın vekile söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise doğru sürüklediniz. Unutmayın, sadece kadın vekilleri değil, meclis çatısı altında bir kez daha demokrasiyi darp ettiniz. Siyasi iktidarın kadın vekilleri biat etmeyi, kulluğu seçmeyi bırakın! Erkek hegemonyasının talimatları ile değil, vicdanınızla, aklınızla, adaletinizle hareket edin. Emeğinizi, enerjinizi, çocuk tecavüzlerinin, kadına şiddetin önlenmesi için harcayın. Kız çocuklarımız cayır cayır yanıyor, sesinizi çıkarın.”

BİRİLERİ DEĞİL TÜRKİYE KAZANSIN

“Bu ülkede yaşayan kadınlar olarak, anneler olarak sizden beklentimiz budur. Sevgi tohumu ekerseniz huzuru, barışı biçersiniz, şiddet ve kin tohumu ekerseniz savaşı, kaosu, kutuplaşmayı biçersiniz Meclis çatısı altında izlediğimiz bu tablo, gelecek adına kaygılarımızı arttırıyor,  ancak şiddet görüntülerinin yanında gördüğümüz kadın dayanışması, bize umutların tükenmediğini bir kez daha gösteriyor.  Gelin siz de umudun bir parçası olun, barışın huzurun elinden siz de tutun.  Birileri değil; Türkiye kazansın!” Dilek Akşen

 

 

 

 


Çanakkale CHP Çanakkale kadın kolları mecliste-kavga şiddet-görüntüleri Bu haber 21/01/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 107 defa görüntülendi
*