Başkandan Tutuklu Gazeteciler Vurgusu

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Başkandan Tutuklu Gazeteciler Vurgusu

Çanakkale Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak kutlanan ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısı ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve belediye çalışanları, dün Lodos’ta gazete emekçileri ile bir araya geldi. Kar ve terör nedeniyle bu yıl geç düzenlenen toplantıda konuşan Gökhan, gazetecilere yapılan baskı ve tutuklamalara vurgu yaptı.

Çalışan gazeteciler günü dolayısı ile Çanakkale Belediyesi tarafında gazete emekçileri için kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi.  Gerçekleştirilen etkinlikte her yıl düzenli olarak verilen ‘Çalışan Gazeteciler Ödülü’ ise gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eylem Gözeldere’ye verildi. Gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Başka Gökhan Türkiye’de 149 gazetecinin tutuklu olduğu vurgusunu yaparak; “Çalışan Gazeteciler Günü ama bugüne bir şey daha ilave etmek daha gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda tutuklu gazeteciler günü olarak ilave etmek lazım” diye konuştu.

Gökhan, emekçi gazeteciler için gerçekleştirilen etkinlikte basın emekçilerine şunları söyledi;

“10 Ocak günü önemli. Emekçi, Çalışan Gazeteciler Günü, ama bugüne bir şey daha ilave etmek daha gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda tutuklu gazeteciler günü olarak ilave etmek lazım. Çünkü maalesef ülkemizde 149 basın çalışanı tutuklu olarak şu anda ceza evlerinde bulunmakta. İnsanlar tabiatı ile suç işleyebilir. Ama bu insanların herhangi bir iddiaya tabi olmaksızın sanki kaçacaklarmış gibi önden cezasını verip, daha sonra salıverilmeleri maalesef devam ediyor. Bunları daha önce de yaşadık. Ahmet Şık’larda, Nedim Şenerlerde de yaşadık. Ahmet Şık sonra tekrar alındı. Yani suçu varsa iddianame ortaya konur, ondan sonra gerekli yargılama yapılır, hüküm giyerse de insanlar cezalarını çekerler. Ama şimdi peşin peşin hele bir yat sen, iddianame hazırlanıncaya kadar cezaevinde dur, sonra da bakarız noktasına geldiğinde, insanların adalet duyguları zedelenmiş oluyor. Bunun en ağır örneğini Ergenekon sürecinde yaşadık. Yani o süreçlerde insanlar yıllarca hapislerde yattılar. Ölen, hastalanan oldu. Hepsini yaşadık. Hatta Aziz Yıldırım, bir spor kulübü başkanı bile bu haksız uygulamalardan nasibini aldı. Şimdi bunun kumpas olduğunu söylüyorlar. Şimdi ben de diyorum ki bu 149 gazeteci için kim kumpas kuruyor. Madem o dönemkiler kumpastı da bunların kumpasçısı kim? Onu da zaman içerisinde görmüş olacağız.”

GÖKHAN CEMAL ORAL’A YAPILAN SALDIRIYI HATIRLATTI

“Sadece tutukluluk söz konusu da değil. Aynı zamanda da saldırı ve şiddet de var. Bu durumlarla da karşı karşıya kalınıyor. Çanakkale’de de bizim arkadaşımız, dostumuz, Cemal Oral kardeşimize de saldırı yapılmıştı ama, o günden bugüne henüz bir ilerleme kaydedilemedi. Saldırgan bulunamadı, bulunamayacak da anladığım kadarıyla. Bulunması gerekenler bulunamadı. Şiddet meselesinin toplumda giderek artma meselesi var. Şiddet uygulayanların da yanına kar kalması gibi bir durum var Türkiye’de. Bu da tabi toplumu zedeliyor, bölüyor, ayrıştırıyor. Sanki herkes kendi işini kendi görmeli gibi bir algı ortaya çıkıyor. Yargıya, güvenliğe güven yok. Onun için sanki herkes kendi infazını kendi yapıyor. Yapanların da yanına kar kalıyor gibi bir durum söz konusu.”

Eren Aşnaz


çalışan-gazeteciler-günü Çanakkale Çanakkale Belediyesi gazete-emekçileri kahvaltı Ülgür Gökhan Bu haber 20/01/2017, Cuma günü yayınlandı, 175 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com