Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihi mozaikler taşınabilir oldu

Tarihi mozaikler taşınabilir oldu

Tarihi mozaikler taşınabilir oldu

Emine Özkaya Daloğlu’nun mozaik çalışmaları ilgi topluyor. Taşınabilir mozaikler üzerine çalışma yürüten Daloğlu, çalışmalarını mermer atölyesinden aldığı taşlar ile gerçekleştiriyor. Daloğlu, çalışmalarının ilk bölümünde ‘Troya ve İlyada Kahramanlarını’ konu almış.

İleride Akalılar olarak devam etmeyi düşünen Daloğlu ile çalışmaları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Aslen turizmci olan, eşi ise Güzel Sanatlarda mozaik dersleri veren Daloğlu, yüksek lisansını da mozaik üzerine yapmış.

Gerçekleştirdiği taşınabilir mozaik çalışmaları ve kendisi ile ilgili şunları söyledi;

“Ben aslında turizm mezunuyum. Eşim Güzel Sanatlar Fakültesi’nde resim bölümünde öğretim üyesi ve mozaik dersleri de veriyor. Mozaik ile aşağı yukarı bir 11 yıllık tanışmam var. Türkiye’de aşağı yukarı müzelerde sergilenen tüm mozaikleri gördüğümü söyleyebilirim. Bunun dışında ben mozaik ile tanışınca yüksek lisansımı da bu mozaikler üzerine yaptım. Erken Bizans Dönemi Anadolu’da mozaik üzerine. Mozaikleri nasıl taşınır hale getirirken sonrasında mikro mozaikler, taşına bilir mozaikler benim için çıkış noktası oldu ve taşınabilir bilir hale getirmeye karar verdim. Sonrasında da bu şekilde çalışmalara başladım.”

“TARİHSEL OLARAK ÇALIŞMALARI YENİDEN UYARLIYORUZ”

“Bu çalışmaları mermer atölyesinden aldığımız mermer taşları ile yapıyoruz. Granit ve mermer ağırlıklı olarak kullanıyoruz. Bu ilk örnekte camda kullandım. Bizans mozaikleri cam üzerine yapılmış. Buna benzer örnekler. Tarihsel olarak bu çalışmaları yeniden uyarlıyorum. Tamamen edebi olan metinler ve antik dönem Yunan vazolarının üzerine resmedilmiş olan resimler ile beraber onu bugüne ve Çanakkale’ye nasıl uyarlayabiliriz sorusundan hareket ettim.”

“TARİHSEL VE TEKMİK OLARAK MOZAİK”

“Mozaikler tarihten beri geliyor. Bu mozaikler o dönemdeki insanların birazda ihtiyaçlarından doğmuş. Duyduğumuz hikâyeleri görsel olarak gördüğümüz zaman bizim için çok daha kalıcı olabiliyor. Ben mozaikleri seramikler ile bir bütün haline getirdim. Neden seramikler? Çünkü biliyorsunuz Çanakkale ismi de Çanak şehrinden geliyor. Bu şekilde bütünleştirici bir yola gittim. Sergide zaman meydan okuyan bir konu,’Troya Mitolojisi’ eski zamanlardan bu zamana kadar birçok şey biliyoruz. Teknik olarak mozaik çünkü bugün yapılmış olan bir kâğıda ya da tuvale yaptığınız bir eserin 500 sene sonra kalıp kalmayacağını bilmiyorsunuz. Ancak mozaik söz konusu olunca taşlar doğal olduğu için çok uzun süre kalabiliyorlar.  Seramik yine aynı şekilde insan eli ile üretilmiş, fakat doğada yok olmayan insanlık tarihine ilişkin olarak pek çok tarihlemeyi bunlar üzerinden yapıyoruz. Bu üçünü bir araya getirerek bu sergi oluştu.”

“TARİHSEL ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEM”

“Sergiyi antik dönemden yola çıkarak hazırladım. Bu ilk sergi olduğu için burada Troyalı’lar savaşın başlangıcı ve müttefikleri yer alıyor. İnşallah bundan sonrakine de Akalılar ile birlikte devam edip bu ikisini birleştirmeyi düşünüyorum.”

(Eren Aşnaz)

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech