‘Bayramiç Elması’ tescillendi

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

‘Bayramiç Elması’ tescillendi

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen Bayramiç elması için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu onaylandı.

Bayramiç ilçesi sınırları içinde kalan Kaz dağlarının eteklerinde yetişen Bayramiç elması için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu onaylandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin desteğiyle hazırladıkları projeyi 30 Ekim tarihinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduklarını söyleyen Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan; “Bayramiç elmasını kimliğe kavuşturmak ve kendi adıyla satmayı amaçlıyoruz” dedi.

MİTOLOJİK ÇAĞLARDAN BU YANA YETİŞTİRİLİYOR

Bayramiç elmasının, Türkiye elma üretiminin yüzde 5’ini sağlayan Bayramiç bölgesinde mitolojik çağlardan bu yana yetiştirildiği biliniyor. Mitolojide Çoban Paris’in Afrodit’e verdiği ‘altın elma’nın ta kendisi olan bu ürün yerel pazarlarda Evciler, Karaköy, Çırpılar, Kaz Dağı Elması adıyla satılıyor. “Bayramiç’in sarı renkli Golden Delicious çeşidi Türkiye şartlarında diğer bölgelerden daha kaliteli şekilde yetişiyor” diyen Pehlivan, coğrafi işaret tescili ile bu durumun resmileştiğini belirtti.

KENDİ LOGOSU İLE SATILACAK

“Bayramiç elmasına coğrafi işareti almamıza neden olan en önemli faktör, bölgede gece ve gündüz sıcaklık farkı nedeniyle ürünün aromasının daha lezzetli ve tadının daha güzel olması” diyen Pehlivan, ürünün bundan böyle pazarda coğrafi işaret logosuyla satılacağını, daha yüksek bir fiyat bulabileceğini ve bunun da üreticiye daha fazla katma değer sağlayacağını dile getirdi.

(Haber Merkezi)

 


bayramiç bayramiç-elması tescil-başvurusu Bu haber 16/01/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 352 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com