AK Parti’den ilk tur oylama değerlendirmesi

5 sene önce Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti’den ilk tur oylama değerlendirmesi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, Anayasa değişiklik paketi hakkındaki görüşlerini yazılı bir açıklamayla belirtti. 

Meclis’te devam eden anayasa değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, paketin Cumhuriyet tarihinin en büyük reform denemelerinden biri olduğu iddiasında bulundu.

Vekil Turan; “Türkiye büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Mevcut yönetim sistemimiz, birçok krizin ve sorunun kaynağı oldu. Bürokratik vesayetin bu kadar güçlenmesinin, yönetim krizlerinin olmasının temel nedeni, yürütmede ikiliğe neden olan şu anki yönetim sistemimizdir. Milli irade gerçek anlamıyla ne yaşamaya ne de yürütmeye yansıyor. Gündemimizde olan Cumhurbaşkanlığı sistemi, bu krizlerin yaşanmasını engelleyecek ve istikrarlı bir yönetimin kurulmasına olanak sağlayacak niteliktedir” dedi.

Anayasa paketinin sadece Cumhurbaşkanlığı sistemi ile anılmasının eksiklik olacağını dile getiren Turan, bunun kapsamlı bir demokratik reform paketi olduğunu söyledi. Askeri yargının kaldırılması, seçilme yaşının 18’e indirilmesi örneğini veren Turan; “Anayasa paketi, AK Parti’nin 2002’den bu yana sürdürdüğü sessiz devrimin bir devamı niteliğindedir. Askeri mahkemelerde sivillerin yargılanması usulünü daha evvel AK Parti kaldırdı. Yine aynı şekilde askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu da AK Parti açtı. Bugün bunu bir adım ileri taşıyoruz ve askeri mahkemeleri tamamen kaldırıyoruz. Bu şekilde yargı alanında teklik sağlanacak. Yine aynı şekilde, HSYK’nın mevcut yapısı birçok eleştiriye neden oluyordu. HSYK seçimleri, siyasal çekişmelere sahne olduğu için herkes tarafından eleştiriliyordu. Yeni düzenlemeyle HSYK demokratik bir tarza bürünecek. HSYK üyelerini Meclis ve Cumhurbaşkanı seçecek. Üstelik Meclis’in seçeceği üye sayısı daha fazla olacak. Gençlerimize seçilme yolunu açıyoruz. Daha evvel 25’e indirdiğimiz seçilme yaşını 18’e indiriyoruz” dedi. İkinci turdaki oylamanın da ilk turdakine benzer bir sonuç ortaya çıkaracağını ifade eden Turan, AK Parti milletvekillerinin imza verdikleri teklife firesiz bir şekilde oylarıyla yine sahip çıkacaklarını söyledi.

KARADAĞ: “HALKIMIZIN ÖNÜNE MART SONU NİSAN BAŞI GETİRECEĞİZ”

İl Başkanı Yeşim Karadağ yaptığı değerlendirmede milletin vekillerinin anayasa değişikliğine sahip çıktığı yorumunda bulundu. Karadağ, ilk tur oylaması ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi; “Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü itibari ile başlayan anayasa değişikliği paketi görüşmelerinin ilk turu sona erdi. Özellikle ülkemizin yönetimsel anlamda birçok değişiklik ile ilgili konuları içeren anayasa değişiklik paketinin her maddesinin 340’ın üzerinde evet oyu alması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu çalışma siyasi tarihimizin en büyük anayasa değişiklik paketi olması hasebi ile bizler için ve milletimiz için önem arz etmektedir. Ülkemiz büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçerken mevcut yönetimsel anlayış bazı sancılı durumlar doğurmuştur. Bu sancılı durumları en aza indirmek hatta yok etmek için uzun süredir partimizin hukukçu kurmaylarının yaptığı anayasa değişiklik çalışmaları vardı. Millet iradesinin yönetime doğrudan yansıması anlamında Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesi ile ilgili değişiklik geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulmuştu. Fakat bu değişiklik tam anlamıyla millet iradesinin doğrudan yönetime yansıması anlamında eksiklikler içeriyordu. Bu değişiklik tam anlamıyla ne yürütmeye ne yasamaya yansıyordu. İnşallah yapılan bu çalışmayla birlikte halk iradesinin seçtiği Cumhurbaşkanı devleti yönetme anlamında daha reel yetkilere sahip hale gelecektir.”

Bu paketin içeriğinde sadece Cumhurbaşkanlığı sistemi olmayıp anayasa değişiklik paketinin demokratikleşme paketi olduğunu ifade eden Karadağ, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Değişiklikleri içeren pakette seçilme yaşının 18’e indirilmesi, Askeri mahkemelerin kapatılması, HSYK Üyelerinin çoğunluğunun meclis tarafından seçilmesi gibi maddelere de yer verilmiştir. Bu değişiklikler uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve ülkemizin daha da demokratikleşmesi adına göreve gelmiş tüm hükümetlerin hayata geçirmeye çalıştığı konulardır. İnşallah 18 Ocak Çarşamba Günü başlayacak olan 2.Turda da karşımıza 1.Turdaki tablodan farklı bir tablo çıkmayacaktır ve demokraside en büyük hakem olan halkımızın önüne bu değişikliği Mart sonu Nisan başı gibi getireceğiz.”

(Haber Merkezi)

 

 


ak-parti-il anayasa-görüşmeleri bülent turan ilk-tur-oylamaları Bu haber 16/01/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 154 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com