Perinçek: “Ayvacık’ta tehlike geçti”

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi dün öğle saatlerinden beri kaydedilen irili ufaklı 40 deprem ile beşik gibi sallanıyor.  ÇOMÜ’den emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek ise gazetemize yaptığı açıklamada 4.8’in ana deprem olması gerektiğini, ardından gelenlerin ise artçı olduğunu belirtirken, asıl endişelenilmesi gereken bölgelerin farklı olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 20 düşük şiddetli depremin ardından gece 01.39’da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki ana deprem, Çanakkalelilerin yüreklerini bir kez daha ağzına getirdi.

Sallantıyla uyanan vatandaşlar, sabaha kadar “Daha büyük deprem olur mu?” korkusuyla beklerken, sabah saatlerinde 4.4’lük bir deprem daha kaydedildi. Yağmurun da etkili olduğu Çanakkale’de depreme rağmen dışarı çıkmamayı tercih eden vatandaşlar, sabaha kadar süren depremler nedeniyle pazar gününü uykusuz geçirecek.

Zaman zaman ufak depremlerin hissedildiği Ayvacık, dün 15.47 itibariyle beşik gibi sallanıyor. Depremler, 14 Ocak 2016 tarihinde 15.47’de başlarken an itibariyle 40’tan fazla yakın irili ufaklı deprem kaydedildi. Gece meydana gelen 4.8’in ardından 3.1, 2.2, 2.3 şeklinde devam eden depremlere sabah 07.03’te Gülpınar’da 4.4’lük orta şiddetli bir deprem daha eklendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli olan deprem bilimci Prof. Dr. Doğan Perinçek ise gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Gülpınar dolayı ve batısı 1,5 aydır hareketliydi. Dün olan 3.5 büyüklüğündeki depremi öncü kabul edersek, 4.8 ana deprem olmalı. Hiçbir deprem bu kadar büyük olmadı. Dolayısıyla Gülpınar dolayı için tehlike geçti. Fakat Çan – Ezine arasında ve Şarköy dolayında enerji birikmeye devam ediyor. Bu alanlarda olacak deprem Çanakkale’yi etkileyecektir. Tedbiri hiç elden bırakmamak lazım.”  

(EYLEM GÖZELDERE)


ayvacık deprem doğan perinçek gülpınar Bu haber 15/01/2017, Pazar günü yayınlandı, 161 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com