Anayasa kavgalarına Çanakkale’den kınama

6 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Anayasa kavgalarına Çanakkale’den kınama

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında yaşanan tartışmalar nedeniyle AK Parti ve CHP İl Örgütlerinden basın açıklaması yapıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, mecliste devam eden yeni anayasa maddelerinin oylaması sırasında yaşanan kavgalarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Karadağ’ın ardından Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Av. Güneş Pehlivan da bir açıklama yaparak Anayasa görüşmeleri sırasında yaşanan olayları ve kadın milletvekiline yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.

KARADAĞ: “HAYRETLE VE ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ”

Karadağ, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hepimizin malumu üzere yüce meclisimizde yeni anayasa çalışmaları ile ilgili maddelerin görüşmesine geçildi. Maalesef iki gündür Türkiye olarak yaşananları hayretle ve üzüntü ile izlemekteyiz. 15 Temmuzda Hain FETÖ Terör örgütü tarafından bombalanan Gazi meclisimiz maalesef dün yapılan görüşmelerde Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerinin saldırısı ile karşı karşıya kalmıştır. Meclis genel kurul salonunda bulunan demirbaş eşyalara zarar vermek suretiyle yapılan saldırılarda maalesef bazı AK Partili milletvekillerimizde fiziki zarar görmüştür.

VEKİLLERİN BACAĞI ISIRILDI BURNU KIRILDI

CHP’li milletvekillerinin yaptığı saldırılarda Trabzon milletvekilimiz Muhammet Balta ayağından ısırılmış, Genel Başkan Yardımcımız-Ankara Milletvekilimiz Hemşehrimiz Fatih Şahin’in de aldığı darbe sonucu burnu kırılmıştır. Maalesef bütün bunlar Anayasa görüşmelerini sabote etmek isteyen CHP’li vekiller tarafından yapılmıştır. Söz konusu saldırılar bugün Dünya’nın 3.sınıf ülkelerinde bile yaşanmamıştır. Lafa gelince demokratlık konusunda mangalda kül bırakmayan CHP’li vekiller milletin meclisinde, milletin vekillerine saldırarak aslında millet iradesini nasıl yok saydıklarını bir kez daha ispat etmişlerdir. Bu vandallık ve vandalizmden başka bir şey değildir. Maalesef CHP bozuk demokrasi siciline bir utanç daha eklemiştir.

AK Parti olarak Gazi mecliste yaşanan bu yakışıksız saldırıları kınıyor anayasa görüşmelerinde CHP’ye millet iradesinden korkmaması ve yaptıkları bu saldırılar ile ilgili çıkıp milletten özür dilemeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Millet iradesinin üstünde hiçbir güç olmadığını CHP’ye bir kez daha hatırlatıyoruz.”

CHP’Lİ AVUKAT GÜNEŞ’TEN HÜRRİYET’E SALDIRIYA TEPKİ

Güneş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Dün akşam itibariyle, Anayasa Değişikliğine dair Teklifin 1.Turunda, 3.Maddenin gizli(!) oylaması sırasında gizliliği ihlal ederek açık oy kullanan vekilleri cep telefonu ile görüntüleyen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, A.K.P. Milletvekilleri tarafından darp edilmiş ve cep telefonu gasp edilmiştir. Üstelik, mağdur kadın milletvekilinin görüntü aldığı esnada usulsüz oy kullanma işlemini gerçekleştiren A.K.P. Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Grup Başkanvekili sıfatıyla gerginlikleri engellemek ve Meclisteki huzur ve uzlaşma ortamını sağlamak sorumluluğunu da üstlenmesi gerekirken, maalesef mağdur kadın milletvekiline uygulanan fiziki şiddetin bir parçası olmuştur.

 “MECLİSİN İTİBARİNE GÖLGE DÜŞÜRENLERE…”

“Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri, mağdur kadın milletvekiline yapılan saldırıyı bertaraf etmek amacıyla meşru müdafaada bulunurken darp edilmişlerdir. Özür dilemek bir yana, her yerde olduğu gibi ‘mağduriyette de kadrolaşan’ A.K.P. yalnızca meşru müdafaa esnasında çekilen fotoğrafları sosyal medyadan kamuoyuna servis ederek, Cumhuriyet Halk Partili Milletvekillerini, A.K.P. Milletvekillerine fiziki müdahalede bulunuyormuş gibi itham etmişlerdir. Oysa ki elem ve utanç verici olayın meydana geldiği an, tek bir kareye sığdırılan ve kasıtlı olarak açılandırılmış fotoğraflardan değil de baştan sona görüntü kayıtlarından izlendiğinde, mağdur kadın milletvekilinin saldırıya uğradığı, Cumhuriyet Halk Partili vekillerin de meşru müdafaa esnasında darp edildikleri açıktır.

Seçilmiş bir kadın Milletvekili Gazi Meclisi’nde saldırıya uğramıştır ve boynunda onu sıkan parmakların izlerini taşımaktadır. Ülkemizde gün geçtikçe artan ve olağanlaşan kadına yönelik şiddetin, milletimizin kalbi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bile yaşanmış olması ulusumuzu utanca boğmuştur. Kadın hareketi ‘Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, kadın cinayetleri politiktir’ savında bir kez daha haklı çıkmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e geçmiş olsun dilekleriyle, kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyor, halk egemenliğinin 96 yıllık sembolü olan meclisimizin itibarına gölge düşürenlere Cumhuriyetimizin en yüce organını temsil ettiklerini ve bu organın taşıdığı onura yaraşır surette davranmakla yükümlü olduklarını bir kez daha hatırlatıyoruz.”

(Haber Merkezi)


açıklamalar akp anayasa-görüşmeleri chp güneş pehlivan kavga tbmm yeşim karadağ Bu haber 12/01/2017, Perşembe günü yayınlandı, 176 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com