Gizli tehlike ‘Serviks kanseri’

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gizli tehlike ‘Serviks kanseri’

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı 2017 Yılının Ocak ayını ‘Serviks Farkındalık Ayı’ olarak belirledi. Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ciddi oranlara ulaşan Serviks Kanseri (Rahim ağzı kanseri) vakasına dikkat çekildi.

Kanser dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü serviks kanseridir. Dünya çapında her 2 dakikada, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Ülkemizde 20 yılı aşkın süredir serviks kanseri taramaları yapılmaktadır. Ancak sosyoekonomik ve kültürel nedenlerden dolayı başvuru yapan kadınlarımızın sayısı beklenenin altındadır.

2017 yılı Ocak ayı ‘Serviks Farkındalık Ayı’ ilan edildi

Bu amaçla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca 2017 yılı ocak ayı ‘‘Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” ilan edilmiştir. Serviks kanseri, rahim ağzındaki normal hücrelerin, anormal hale gelip, kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan bir tümördür. Serviks kanserinin oluşumu bazen yıllar sürebilir. Bundan önceki aşamalarda, hücreler kanser öncesi değişiklikler gösterirler. Bu durum erken tanıda son derece önemlidir. Bu hücreler kontrol muayenelerinde vajinadan alınan HPV DNA Pap smear numuneleri ile test yapılarak önceden tespit edilip, kanser oluşmadan önlemler alınabilir. Eğer bu yapılmazsa bu hücreler kaçınılmaz olarak kansere dönüşecektir.

Serviks kanseri önlenebilir bir kanser türü

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.Serviks kanserinin 10 ila 20 yıl süren kansere dönüşüm süreci vardır ve bu evrede yapılacak sitolojik inceleme sayesinde kansere dönüşecek olguların tanınması mümkündür. Serviksdeki değişiklikler, HPV DNA Pap-smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli HPV DNA Pap-smear testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır. Tüm kronik hastalıklar ve kanserden korunmada olduğu gibi serviks kanserinde de sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite (yürüyüş, bedensel hareket vb.)zararlı alışkanlıklardan uzak durmak son derece önemlidir. Çanakkale’de, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) Ulusal Kanser tarama standartları çerçevesinde 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri taraması, 40- 69 yaş arası kadınlara meme kanseri taraması ve 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalın barsak kanser taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır.

(Haber Merkezi)


Çanakkale rahim-ağzı-kanseri sağlık serviks-farkındalık-ayı serviks-kanseri türkiye-hak-sağlığı-kurumu Bu haber 11/01/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 190 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com