Memleket sevdalısı tek kadın başkan

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 Memleket sevdalısı tek kadın başkan

 Çanakkale AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ 81 ilin tek kadın İl Başkanı… 14 ve 10 yaşlarında iki kız annesi, şirket yöneticisi…    Başkan Karadağ, kendini ve hayata bakış açısını gazetemize anlattı.

İnandıktan sonra kadının her yere başaralı olabileceğini düşünen ve aynı özgüvenle hareket eden Yeşim Karadağ AK Parti çatısı altında tek kadın İl Başkanı olmaktan gurur duyduğunu ve bunun daha da sayıca artmasını umduğunu ifade ederek kendini şöyle anlattı:

TEK KADIN İL BAŞKANI

“Pertevniyal lisesini bitirdim. Ekonomiyi çok sevdiğim için İktisat okudum ve yine İktisatta yüksek lisans yaptım. Kalkınma politikaları üzerine makaleler yazdım. Sabancı Holdinge iki yıl çalıştım. Evlilik vesilesi ile de Çanakkale’ye döndüm. Çanakkale’ de benim için bir sevdadır. Çanakkale’ye geldiğimde Biga MYO’nda İktisat derslerine girdim. Aile şirketinde yöneticilik yaptım. Marka patent tescili ve bağımsız denetimler yapan bir şirketim de var. Ak Parti Çanakkale Ana Kademe İl Başkanıyım. Çanakkale Türkiye’nin ön sözüdür diyorum her zaman. Tek kadın il başkanıyım. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin kurulduğu ilk günden beri istediği bir şeydir bu. Bana nasip oldu, bu benim için çok gurur verici.”

SİYASETİN ÇIKIŞ KAPISI YOK

“Sabancı Holdingde iyi bir pozisyonda çalışıyordum. Mezun olur olmaz çalışmaya başladım. 2,5 yıl çalıştım. Evlilik vesilesi ile Çanakkale’ye yerleştim. Bu çok radikal bir karardı. Geleceğim noktasında parlak bir işim vardı. Ama ben memleketimi seviyorum.  Buraya hizmet etmek için geldim. Ayrıca özgüvenim çok yüksek. Başarmaya inandıktan sonra uygun koşulları sağlayıp yine başarılı olabilirsiniz. Tabi yüksek tempolu bir hayatım var. Zaman zaman çok yorucu oluyor. İki kız annesi de olunca işim çok daha zorlaşıyor. Enerjimi yüksek tutuyorum ve az uyuyorum. Programlı ve disiplinli olduğunuz sürece her şeye yetiyorsunuz. Siyasetin yoğunluğuna alışığım.  Tabi ailenizden ve kendinizden zaman çalıyorsunuz. Siyasetin mesaisi olmaz. Ama ben genç yaştan beri bu işin içindeyim. Siyasetin giriş kapısı vardır, çıkış kapısı yoktur. Bu işten haz almanız gerekir. Hem ülke ve bağlı olduğunuz bölge adına doğru işler yapıyorsunuz tatmin noktasındasınızdır. Siyasetin hedefi olmaz. Salt topluma hizmet etmek amaçlıdır ve zordur, yorucudur. Ama siyaseti biliyoruz. Annem Anavatan Partisi Kadın Kolları’nda görevli idi. Biz çok küçüktük ama annemiz vesilesi ile siyasetin içinde idik.  Çok yoğunum, kitap dahi okuyacak vaktim yok.  Yoğun bir çalışma yaşamım var. Gazeteleri muhakkak takip ediyorum. Ekonomi haberlerini özellikle okuyorum, takip ediyorum. Kitap okuyunca da ekonomi kitapları okurum zaten.  Televizyon izleyecek vaktim kalmıyor zaten. Siyasetçi eşi olmak siyasetçi olmaktan daha zordur. Boş vakitlerimi eşimle ve çocuklarımla geçiriyorum. Kaliteli zaman geçirmek çok önemli. İletişim çok önemli. Ailem de benim yoğunluma anlayış gösteriyor. Kızlarımla sürekli konuşuyorum, iletişim halindeyim. Evet, yoğunum ama onlarla arama bir kopukluk girmesine de izin vermiyorum.  Ebeveyn ve çocuk ilişkisinde önemli olan güven duygusunu aşılamak, doğru iletişim kurmaktır. Önemli olan nedir biliyor musunuz, verdiğiniz sözde durmak! Hem çocuklarınıza karşı, hem de topluma karşı.   Kızlarım için iyi bir rol model olmak adına elimden ne gelirse yapıyorum.”

KADINLARA İMKAN VERİLMELİ

“81 ilin tek kadın İl Başkanıyım.  11 aydır görevdeyim. Aktif bir iş hayatım olmasa idi bulunduğum pozisyonda çok zorlandırdım. Çalıştığınız kişilerin tamamı erkek.  Ataerkil bir toplumuz. Zaten çalışan bir kadın olmasaydım, siyasetin içinde kadın olmak zor ve meşakkatli olurdu.  Kadınlara önyargı ile yaklaşılıyor. Ön yargıları kırdığınız noktada sonuç değişir. Siyasetin içinde belli mevkilerde olmak da epey zor. Toplumun bize sunduğu birçok rol de var. Ama işinizi severek yapıyorsanız, başarılı olursunuz. Kadınlar önce inanmalı, çalışmalı ve tevekkül etmeli. Planlı ve azimli olursanız her şeyi başarırsınız. AK Parti çatısı altında olmak da bir ayrıcalıktır. Çünkü AK Parti kadına pozitif ayrımcılık sağlar. Çanakkaleli kadın özgürdür. Çalışkandır. Biz Batıda bir şehiriz. Batı Kültüründe daha rahat ve daha özgüvenli yetişmiş kadınlarımız.  Atak üretken ve çalışkan kadınlarımız var. Çalışma hayatında Çanakkale diğer illere göre çok önde.  AK Parti Çanakkale İl Teşkilatı olarak da bu kimliğin öne çıkması için çalışmalara devam ediyoruz. Genel olarak da iktidarın kadınlarımızın gelişmelerine yönelik politikalarını hep birlikte görüyoruz.  Kadın çalışanların iş hayatlarını kolaylaştıracak birçok destek verildi.  2016 yılı içerisinde kadına şiddet noktasında da daha az haberler gördük. Gelişme gösterdiğimiz bir yıl oldu.  Kadınlar her alanda daha fazla söz sahibi olmalıdır.  Zaten imkân verildiğinde kadınların neler yapabileceğini biliyoruz.”

(Dilek Akşen)

 


Çanakkale il başkanı kadın röportaj yeşim karadağ Bu haber 09/01/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 725 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com