Üç günde yüzde yüz artış

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Üç günde yüzde yüz artış

Pazar’da sebze ve meyvelerde fiyat artışları Salı gününden bu yana iki katına çıkarken, aynı şekilde havalardan dolayı balık tezgâhları da bu artışlardan nasibini aldı. Üç gün çerisinde domates 3,5’ten 5 TL’ye, hamsi ise 7 TL’den 15 TL’ye çıktı.  

Salı günü 3,5 TL olan domatesin Cum-Pa’da 5 TL’ye, patlıcanın 6 TL’den 9 TL’ye çıkması ve diğer sebze meyvelerde yaşanan astronomik artışlar, hem esnafı hem vatandaşı korkuttu. Salı pazarında görülen fiyat artışları Cum-Pa’da ikiye katladı. Esnaf, hava koşulları nedeni ile bu artışların yaşandığını belirtirken, yaşanan ekonomik olumsuzluklar nedeni ile vatandaşın alım gücünün düştüğünü ve böyle giderse krizin insanları temel gıda maddeleri bile alamayacak duruma getireceğini belirtti. Neredeyse iki günde bir meyve ve sebzelere gelen zamlar, vatandaşı da usandırırken esnaf havaların düzelmesi ile bu durumun değişebileceğini umduklarını belirtti.

Aynı durum balık tezgâhlarına da yansıdı. Hamsinin 7 TL’den 15 TL’ye, istavritin 5 TL’den 15 TL’ye çıktığını belirten balıkçılar, bu durumda şoklanmış balık satmak zorunda kalacaklarını ifade etti. Eğer havalar böyle devam ederse tezgahların dahi kapatılabileceğini belirten balıkçılar, vatandaşın da alım gücünün her geçen gün düştüğünü söyledi.   (Eren Aşnaz)


ekonomi pazar sebze-meyve tezgah Bu haber 07/01/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 161 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com