Milletvekili Öz: İnsanımıza aş olalım

6 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Milletvekili Öz: İnsanımıza aş olalım

Anayasa Komisyonunda konuşmasına komisyon üyelerini ve çalışanları selamlayarak başlayan CHP Milletvekili Bülent Öz, duygusal bir konuşma yaptı.Öz konuşmasında Çanakkale Ruhuna vurgu yaparak bu ruha sahip çıkılmasının gerekliliğini anlattı.

Milletvekili Bülent Öz; sabaha karşı yaptığı konuşmada “AKP 7 Haziran sonrası koalisyon oluşmasına yanaşmadığı gibi ‘AKP’yi iktidardan indirirseniz beyaz Toroslar yine kol gezmeye başlar. 400 milletvekili verseydiniz, bu ülkede bu kaos ortamı yaşanmaz. Siz Cumhurbaşkanı yerine başkan seçseydiniz, bu terör olayları olmazdı’ diye -teşbihte hata olmaz- âdeta halka gözdağı verdi. Bu atmosferde gidilen Kasım 2015 seçimlerinde yeniden iktidar oldunuz. Bugüne gelindiğinde, “Gerçekten istikrar sürsün.” anlayışınızda söylediğinizin aksine maalesef terör olayları hâlâ devam ediyor. Şimdi de “Başkanlığa geçmezsek terör olayları devam eder, ülke bölünür.” Şeklindeki gözdağı anlayışınız devam ederek yine halka baskı yapıyorsunuz. On dört yıldır tek başınıza iktidarda olmanıza ve dilediğiniz her türlü yasayı Parlamentodan geçirecek çoğunluğa sahip olmanıza rağmen, ülkeyi yönetemediğiniz itirafında da bulunuyorsunuz” dedi.

Milletvekili Öz, konuşmasına toplumsal uzlaşmaya değinerek şu sözlerle devam etti:

TOPLUMSAL UZLAŞMANIN ADI ÇANAKKALE RUHUDUR

“Siz koalisyon isteseniz de, istemeseniz de bu ülkenin koalisyonu 1915’te kurulmuştur. Çanakkale’de işgal kuvvetlerine karşı bu ülke tek vücut olmuş, hangi etnik kökenden olursa olsun, toplumun tüm kesimlerinden Çanakkale’ye gelen kınalı kuzuların, kadınların, çocukların, gençlerin oluşturduğu birlik ve beraberlikle yani bir koalisyonla düşman kuvvetlerine ‘ Dur’demiştir.. İşte, bu koalisyonun adı, toplumsal uzlaşmanın adı Çanakkale ruhudur. Her yıl binlerce otobüslerle milletimiz cumhuriyetin temellerinin atıldığı, Türkiye’nin koalisyonunun oluştuğu o topraklara, birlik ve beraberliğin simgesi olan Çanakkale’ye gittiğini, o ruhu yaşadığını unutmayın değerli arkadaşlar çünkü şehitlikleri gezenler bilirler ki bu diyarlar ‘vatan’ sözcüğünün eş anlamlısıdır, bu topraklar “özveri” ve “kardeşlik” kelimesinin karşılığıdır. İnadım inat, dediğim dedik.” demeden, birlikte yüceltelim millî iradeyi, millî egemenliği, parlamenter sistemi. Yüz bir yıl önce nasıl hep birlikte, ayırım yapmadan istiklal mücadelesi verdiysek, bugün de hangi partili olursak olalım, istiklal mücadelesi için, Türkiye’nin geleceği için birlikte mücadele verelim. . 15 Temmuz akşamı, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, parlamenter sisteme, demokrasiye, millî egemenliğe, milletin iradesine vurgu yaptığınız sözleri unutmayın. Unuttunuz maalesef.

İNSANIMIZA AŞ OLALIM, İŞ BULALIM

“Türkiye Cumhuriyeti’nin yapacak çok işleri var, Türkiye Cumhuriyeti inanın şu anda zamanını boşa harcıyor. Gündemimiz bu değil. Yüzümüzü halkımıza dönelim, toplumumuzun beklentilerine cevap verelim, insanımıza aş olalım, iş bulalım. Hayat, ekmek mücadelelerinde halkımızın yanında olalım. Vatandaşlarımızın ve ülkemizin ekonomik refahını nasıl daha fazla ayağa kaldırırız, buna kafa yoralım. Teröre “Dur!” diyelim, ülkemizde huzur u tesis edelim. İnanın milletimizin tek beklentisi bu. Saygıdeğer arkadaşlarım, sizlerin, ülkemize kurban olanların diyarı Çanakkale ruhuna sahip çıkacağınıza, kısa vadeli kârlar uğruna bu ruhu kurban etmeyeceğinize yürekten inanıyorum. Sizlerin “Çanakkale geçilmez.” denilen yerleri, Türk ve Kürt, Alevi ve Sünni 253 bin eşsiz insanın yattığı yerleri düşününce, kulağınızın üstüne yatmayacağınızı biliyorum. Evet, dediğim gibi, yüzümüzü millete çevirelim, ilhamımızı Çanakkale ruhundan alalım. Biz güçlüyüz. Ola ki bazen gücümüzün bir an azaldığını düşünsek de, gücümüzü, koca bir donanmayı yerle bir eden Nusrat mayın gemisinden alalım. Çanakkale’de kendi cenaze namazını kılanları unutmayalım. Yıllar önce, okullarını bırakıp Çanakkale’de şehit olan onbeşlik çocuklarımızı hatırlayalım. Yarini, yuvasını, atasını bırakanları hatırlayalım. Bu duygularla, şehitlerimizin omuzlarımızdaki sorumluluğuyla, kahramanların ruhumuzdaki onuruyla, biz, burada, 550 milletvekili, Çanakkale ruhuna, Çanakkale’de kurulan koalisyona sahip çıkacağınıza, ülkemizin bekasını bir kişinin eline değil milletin iradesine bağlı kalarak sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum.”(Haber Merkezi)


bülent öz Çanakkale çanakkale-ruhu chp konuşma Bu haber 01/01/2017, Pazar günü yayınlandı, 878 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com