Medya Dili Değişmeli

6 sene önce Kadın Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Medya Dili Değişmeli

2016 yılı boyunca medyaya yansıyan erkekler tarafından kadına uygulanan şiddeti haberlerinde kullanılan medya dili ataerkil bir söylemde seyretti. Yeni yıl ile beraber artık bu dilin değişmesi noktasında çalışmalar yapılması bekleniyor.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Güneş Pehlivan konuyla ilgili fikirlerin belirterek medya dilinin fail odaklı işlemesi gerektiğini ifade etti.

Pehlivan; “Kadını şiddetin öznesi haline getirerek kullanılan medya dili acilen değiştirilmelidir. Örneğin bir haberde ‘kadın tecavüze uğradı vurgusu’ yapılır. Hayır, kadın tecavüze uğramadı. Erkek tecavüz etti. Erkek şiddetini edilgen hale getirmek zararlı bir olgudur. Kamuoyu o zaman şiddeti daha net görecek ve harekete geçecektir. Kadınların isim ve fotoğrafları verilirken, erkeklerin isimleri kısaltılıyor, zaten başları yere eğik fotoğrafları oluyor. Çok sık şiddet haberlerine maruz kalıyoruz. Haberler kadın öznesinde, magazinel bir ifade ile yazıldığında haber erkek şiddeti gerçeğinden uzaklaşıyor. Örneğin haber de diyor ki; ‘şort giyen genç kadına tekme atıldı’.  Kadın şort giyiyormuş, bacakları görünüyormuş, gençmiş ve tekme atılmış algısı oluşturularak haberin ciddiyeti bozuluyor.  Bireylerin algısı da değişiyor. Vatandaşlar kadın ne giymiş, makyaj yapmış mı, saat kaçmış gibi sorularla karşı karşıya kalıyor.  Elimizden geldiğinde fail odaklı konuşmalı ve yazmalıyız” dedi.

Kadına yönelik erkek şiddeti noktasında, bir çok yayın organınca bu zamana kadar çıkan haberlerde  fail edilgen ve silik kılınırken, kadın şiddetin öznesi haline getirilerek ve kimliği detaylandırılarak sunuldu. Bu konuda 2017 yılı boyunca karşılaşılacak olan muhtemel şiddet haberlerinde fiilin öznesinin haberde yer alması haberdeki gerçekçiliği bozmayacaktır.

(Dilek Akşen)


2016 erkek-şiddeti kadın medya-dili Bu haber 01/01/2017, Pazar günü yayınlandı, 2677 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com