Anasayfa / Güncel / Yavuz yeniden aday

Yavuz yeniden aday

saim-yavuz

Yavuz yeniden aday

Kent Konseyi başkanı Saim Yavuz, 17 Aralık’ta yapılacak olan Kent Konseyi Genel Kurulu’na yeniden aday olduğunu dün bir basın toplantısı düzenleyerek açıkladı.

Kent Konseyinin temel amaçlarından olan kentin hak ve hukukunun korunması ile hemşerilik bilincinin geliştirilmesi için yürütme kurulu, meclisler ve çalışma grupları ile yürütülen çalışmalara devam etmek olduğunu ifade eden Yavuz; “Kent Konseyi varlığının herhangi bir çıkar grubu ile partilerin egemenliğinden uzak, taraflar üstü bir anlayış ve tutumla, halkın kararını ortaya çıkarması gerekir. Kent Konseyinin herhangi bir seçim pazarlığı yapmadan bugüne kadar amaç ve hedefler doğrultusunda birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın ve kentlilerin desteği ile başkanlığa aday olduğumu açıklıyorum. Aday olan ve aday olacak olan bütün hemşerilere başarılar diliyorum” dedi.

Saim Yavuz neden yeniden aday olduğu sorusuna; “Bizim derdimiz, vatandaşlarımızın kent ile kararların alınmasına dâhil olmasıdır. Biz bu hedef doğrultusunda bugüne kadar pek çok çalışma gerçekleştirdik. Bunun belli direnç noktaları var. Yerel yönetim ve yerel yönetimin meclisleri, kentliler, kente ait örgütler bu noktalardır. Kent için karar alacak olan kurumlar ve kurumlar ile çıkar ilişkisi olan kurumlar ne yazık ki Kent Konseyinin karşımızda duruyor.  Biz bunu yıkmak için belli bir seviyeye geldik. Konseyin genel kurulları 120 katılımla gerçekleştiriliyor. 80’e yakın oylama ile karar alıyoruz. Kent Konseyi Belediyenin adamlarıdır dediler, buradan karar çıkmaz dediler, ancak biz çok yol kat ettik. Geldiğimiz nokta hala yeterli değil, eğer bu konseye herhangi bir çıkar grubunun adamı olarak işin ehli olmayan bir aday gelirse Kent Konseyini başladığı noktaya geri götürür. Burası herhangi birilerinin ele geçirdiği bir yer olur. O yüzden emeklerimiz heba olmasın, kente zarar gelmesin diye yeniden aday oldum. Bizler kentin hizmetkârlarıyız.  Kent Konseye aday olmanın makam olarak görülmesi en başta buraya sonra da kente zarar verir.  Görülen tablo odur ki bazı siyasi yapılar Kent konseyini sahiplenmek istiyor. Burası kentlilere aittir. Ele geçirilecek bir yer değildir. Kent konseyinin siyasetin esiri haline getirilmesi büyük kayıp olur” ifadeleri ile cevap verdi.

17 Aralık’ta yapılacak olan Kent Konseyi Genel Kurulunda oy kullanma hakkı olmayanlar için sosyal medya üzerinden de devam eden tartışmalar üzerine açıklama yapan Yavuz; “Alınan karar, Kent Konseyi Genel Kuruluna katılımı nitelikli bir şekilde artırmak için, seçimlere katılmak ile ilgili, iki seçim arasında iki tane genel kurula katılan dernek ve örgütler oy kullanma hakkına sahip olur şeklindedir. İki seçim arası 6 tane kurul olur, ikisine katılmak seçim hakkını verir. Ancak bu katılmayan oy kullanamaz şeklinde algılandığı için bir takım tartışmalara neden oldu.  Her dernek ve örgüt Genel Kurula katılmalıdır. Genel kurula katılmayan, ne olup bittiğinden habersiz olanların oy kullanması anlamsız olur. Bizim hedefimiz katılımı daha nitelikli hale getirmektir. 67 adet dernek en az iki kere genel Kurula katıldı” dedi.

ADAYLARIN KONSEY SİCİLİ

Açıklanan adaylara başarılar dileyen Yavuz; “Engin Kandemir, Kent Konseyinin mahalle meclisinde bir dönem başkanlık yapmış, bir iki toplantının dışında hiçbir toplantıya katılmadığı için başkanlıktan düşmüş bir adaydır. Ali Furkan Oğuz ise Kent Konseyinin kapısının bile önünden geçmemiş, hiçbir çalışmaya katılmamış ancak Kent Konseyine aday olmuş bir avukattır” dedi.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif