Anasayfa / Güncel / Yanan çocuklar için tepkiler dinmiyor

Yanan çocuklar için tepkiler dinmiyor

yy

Yanan çocuklar için tepkiler dinmiyor

Adana, Aladağ’da ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonrası ölen 11’i öğrenci 12 kişi için tepkiler devam ediyor. Önceki gün üniversite öğrencileri denize, Çarşamba akşamı üniversite öğrencileri denize karanfiller bırakırken, sivil toplum örgütleri ve sendikalar valilik önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Adana Aladağ’da ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı yurtta çık yangın sonrası 11 öğrenci biri sivil 12 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan vahim olay sonrası yurdun Süleymancılar olarak bilinen tarikata ait olduğu iddia edilmiş. Aileler istemeseler de maddi koşullar olmadığı için çocuklarını o yurtlara göndermek zorunda kaldıklarını açıklamışlardı. Yaşanan olay sonrası Türkiye’nin birçok yerinde tepkiler oluşurken Çanakkale’de de demokratik kitle örgütleri, parti ve sendikalar bir basın açıklaması için Valilik önünde bir araya geldiler. Yapılan açıklamaya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyespor Yöneticisi İsmet Güneşhan da destek verdi. Çarşamba akşamı ise Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda toplanan ÇOMÜ Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler bir basın açıklaması yaparak, ölen çocuklar için denize karanfil bıraktılar.

Valilik önünde gerçekleştirilen yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dün Adana’da Aladağ’da ölen 12 çocuğun ölümüne kader diyemediğimiz için, eğer sorumlular sorumluluklarını yerine getirmiş olsalardı, o çocukların bugün yaşıyor olmaları mümkün olabileceği için buradayız. Dün gece Süleymancılara ait bir yurtta 11 kız çocuğu yanarak can verdi, hepsi yoksul ailelerin çocuklarıydı, okula gitmek için o yurtta kalmaktan başka çareleri yoktu. Yoksulluğun, sefaletin, çaresizliğin, cehaletin üzerinde yükselen İslamcılık bu sefer de 11 kız çocuğunu diri diri yaktı, kül etti. Haberin ekranlara düştüğü saatler herkesin televizyonunun başında olduğu saatlerdi, her gece iktidarın medya komiserlerinin gözetiminde sözde tartışma programları yapanlar saatlerce cinayetin üzerini örtmek için çırpındılar. ‘O yurt Süleymancılarındı’ diyemediler, konuklarına dedirtmediler, tarikatlara, cemaatlere tek kelime edilmesin diye bütün gece takla attılar.

“ALLAH AFFETMESİN”

“Dün gece 11 küçük çocuk yanarak öldü. 22 çocuk hastanede yatıyor. Sayısız ailenin ocağına ateş düştü. Biz çaresizce olanları seyretmek zorunda kalan milyonlar, acıdan helak olduk. Olan bitenin adını açıkça koymak ve gerçeği tüm çıplaklığıyla tespit etmek gerekiyor: Devletin eğitim öğretim alanındaki kamu hizmetlerini yerine getirmemesinin bedelini bu günahsız çocuklar ödemiştir. Yaşanan bu cehennemin sorumlusu ülkemizi tarikatlar için cennete çeviren, denetimi, liyakatı devre dışı bırakan siyasal İslamcı zihniyettir. Tıpkı Soma’da Ermenek’te olduğu gibi yaşanan kader değil katliamdır. Aladağ’ın kızlarının ahı yerde kalmamalı, ihmali olanlar yargılanmalı ve tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır. Ve en son diyoruz ki, Allah affetmesin!”

“NİTELİKLİ KAMUSAL YURTLAR İSTİYORUZ”

Çarşamba akşamı da bir araya gelen Öğrenci Kolektifi üyesi öğrenciler; “12 kişinin katili barınma hakkımızı elimizden alan ve gençleri tarikat yurtlarına mecbur bırakanlardır. Yineliyoruz, tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın. Nitelikli, kamusal yurtlar istiyoruz” açıklamasını yaparak denize ölen öğrenciler için karanfil bıraktılar.

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif