Anasayfa / Güncel / Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir:”Allah onlardan razı olsun”

Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir:”Allah onlardan razı olsun”

manset

Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir:“Allah onlardan razı olsun”

Çanakkale Savaşlarının kahramanlarından Seyit Onbaşı, ölümünün 77. yılında destan yazdığı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda düzenlenen tören ile anıldı.

Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 101 yıl önce Çanakkale Savaşları’nda Rumeli Mecidiye Tabyası’nda sırtlayarak kaldırdığı 275 kiloluk top mermisiyle savaşın seyrini değiştiren Havranlı Seyit Onbaşı için ölümünün 77. yılında destan yazdığı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda tören düzenlendi.

Törene; Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ramazan Etik, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Wallsh, Eceabat Kaymakamı Murat Uzunparmak ve Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ ile Seyit Onbaşı’nın torunları Muhammet Yıkar, Şaban Çabuk ve Bayram Özçetin’in yanı sıra vatandaşlar ve öğrenciler de katıldı.

Eceabat’a bağlı Kilitbahir Köyü’nde, 101 yıl önce kahramanlık olayının yaşandığı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, tabyada kahramanlık anının temsili olarak anlatıldığı heykele çelenk bıraktı. Tarihi Alan Başkanlığında görevli tarihçi Sıdıka Eser, Çanakkale Savaşları ile Seyit Onbaşı’nın kahramanlık hikayesini anlattı.

ATATÜRK MAAŞ BAĞLAMAK İSTEMİŞ

Ardından kürsüye gelen Seyit Onbaşı’nın torunu Muhammet Yıkar, dedesinin, Çanakkale Savaşları’ndan sonra Havran köyünde 21 yıl yaşadığını hatırlattı. Yıkar, şöyle konuştu:

“Seyit Onbaşı, köye döndükten sonra 10 yıl boyunca kimseye, ‘Ben harp anında top kaldırdım, gemi batırdım’ dememiş. Mütevazı bir şekilde, bir gün dağa odun toplamaya, bir gün keçi çobanlığı yapmaya, ertesi günü odun satmaya gidiyor. 10 yıl sonra Havran’a gelen Atatürk, sohbet ettiği Seyit Onbaşı’ya, savaşın kaderini değiştirdiğini söylemiş ve kendisine maaş bağlamak istemiş. Ancak Koca Seyit, görevini yaptığını belirtip, maaş istememiş. Daha sonra zeytinyağı fabrikasında hamallık yapmış. Hamallık yaptığı yıllarda üşüttüğü için zatürre olup 50 yaşında vefat etmiş.”

“ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, törenin soğuk bir havada gerçekleştiğini belirttiği konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“1915’te de hava çok soğuktu. Fakat o kahraman insanlar, vatan için bugünlerimiz için bizler için burada çok zor şartlar altında, cansiperane bir vatan mücadelesi, namus mücadelesi verdiler. Allah onlardan razı olsun. Şimdi bizler de o yüksek ruhlu ecdadın torunları olarak, onlara layık olmak adına buradayız ve kendilerini rahmetle ve saygıyla anıyoruz.”

Kaşdemir, şehitliklere ziyaret sayısının gün be gün arttığını ifade ederek, bundan sonraki süreçte çok daha fazla artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından Seyit Onbaşı’nın torunlarına Vali tavlı ve Başkan Kaşdemir tarafından hediye ve çiçek takdim edildi. Tören, tarihi topun önünde toplu fotoğraf çekiminin ardından pilav dağıtımı ile sona erdi.

(Günnoş Yıldız)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Çalışmalar Hızlandı

Çalışmalar Hızlandı Siyasilerin, referandum çalışmaları hızlandı. Geçtiğimiz hafta itibariyle ilçe ilçe köy köy gezmeye başlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.