Anasayfa / Güncel / Özacar Vatan Şairini unutmadı

Özacar Vatan Şairini unutmadı

ozacar-vatan-sairini-unutmadi

Özacar Vatan Şairini unutmadı

Vatan Şairi Namık Kemal’i ölümünün 128.yıldönümünde saygıyla andıklarını belirten Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, “Namık Kemal, etkileri nesiller boyu devam etmiş olan bir büyük edebi şahsiyettir” diye konuştu.

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, vatan ve hürriyet şairi, fikir adamı Namık Kemal’in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Özacar’ın mesajı aynen şöyle: “Gelibolu topraklarında yaşamış ve Gelibolu Bolayır’da ebedi istirahatgahı bulunan, kalemini özgürlük, çağdaşlık ve demokrasi mücadelesi için kullanmış, eşsiz bir bilgi birikimin sahibi olan Namık Kemal’in ölümünün 128. yıldönümündeyiz.

Namık Kemal; devrinin problemlerini dile getiren, çözüm yolları geliştiren, günümüze ışık tutan bir aydındır. Fikirleriyle ve yazılarıyla sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü değil, devrin gençliğini ve gelecek kuşakları da etkilemiştir. Atatürk’ün ‘Duygularımın Babası’ diye ifade ettiği Namık Kemal, bu toprakların büyük iftiharıdır.  Gazetecilikten, roman yazarlığına, şairlikten, tiyatro yazarlığına geniş yelpazede pek çok alanda yeteneğini sergilemiş ve nice yeteneklerin doğmasına aracılık etmiş böylesine bir değerle övünç duyuyoruz.

Şiir, roman ve tiyatro eserlerinin yanında 500 den fazla gazete yazısı ile de hemen her alanda kalem oynatmış olan Namık Kemal, döneminde pek çok edebiyatçının yetişmesinde rol oynamış ve etkileri nesiller boyu devam etmiş olan bir büyük edebi şahsiyettir. Hak arayışının öncüsü, sözünü sakınmazlığın anıtlaşmış hali, hürriyet sevdalısı vatan şairi Namık Kemal’in vefatının yıldönümünde saygıyla rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.”

(Haber Merkezi)

ozacar-vatan-sairini-unutmadi

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Şehitler Abidesi’nde 11’nci buluşmasını gerçekleştirdi. Öğrenciler, ortasında Türk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.