Anasayfa / Güncel / Okyay: ‘Krizler dünya savaşına götürür’

Okyay: ‘Krizler dünya savaşına götürür’

2

Okyay: ‘Krizler dünya savaşına götürür’

ÇASİAD tarafından geleneksel olarak yapılan Türkiye’nin ekonomik ve siyasi gündemlerinin tartışılarak Çanakkale’ye dair yansımalarının paylaşıldığı gündem toplantısı, Truva Otel’de gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantının konuğu, Kale Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay, Türkiye ve dünya ekonomisine dair gelişmeleri değerlendirdi.

ÇASİAD Yönetim Kurulu ve üyelerinin yanı sıra basın mensuplarının da katılım gösterdiği gündem toplantısı, Truva Otel’de yapılan sabah kahvaltısı ile gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda konuk olarak katılan Kale Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu ekonomik krizi değerlendirdi. Okyay, dünyadaki büyümenin çok yavaş olduğunu belirterek, bunun herkese etkisi olduğunu ifade etti. 2008 sonrası AB’de yaşanan krizden sonra oluşan durağanlığın korkutucu olduğunu açıklayan Okyay; “Ne zaman Avrupa’da ekonomik sıkıntı olsa ikinci dünya savaşından önce olduğu gibi Irkçılık korkunç derecede yükselir ve Allah korusun bunun sonucu da büyük savaşlardır” dedi. Okyay, ayrıca Çanakkale’ye dair yapılacak köprünün zaman açısından büyük avantaj sağlayacağını ve bunun kullanılması gerektiğini belirtti.

Gerçekleştirilen toplantıda öncelikle açılış konuşmasını yapan ÇASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akarsu yaptığı konuşmada;  “2016 yılında yaşanan zorluklar hafızalarımızdan silinmemek üzere yerini aldı. 2016 yılını zor yapan nedenler oldukça fazlaydı. Suriye’de büyüyerek devam eden iç savaş. İç sava bağlı ülkemizde sayıları 3 milyonu aşan göçmen yoğunluğu, diplomatik girişimler yaşadığımız Rusya, sivil hedefleri alan menfur terör tehditleri, 15 Temmuz alçak darbe girişimi ve döviz kurlarında yaşanan hızlı değişim iş dünyasının orta ve uzun vadeli planlarını zorlaştırmaktadır” dedi.

Akarsu’nun ardından program konuğu olarak çağırılan dünya ve Türkiye ekonomisine dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya çok kritik bit süreçten geçiyor. Dünyaya batlığınız zaman bir Amerika Bir Avrupa, Çin gelişmekte olan ülkeler Rusya, Brezilya gibi, biz gibi, bu kapsamda baktığımız zaman çok yavaş bir büyüme ile karşı karşıyayız. Dünyadaki büyümenin rakamları çok çok yavaş. Bunu herkese etkisi var. Tüketimin daralması dolayısı ile bir Çin büyük sıkıntı içinde çünkü dünya tüketmeyince Çin üretemiyor. Bu zincirleme olarak bir çok şeyi etkiliyor en önemlisi demir çelik vs gibi fiyatlar çok düşük. Bundan ekmek yiyen ülkelerin gelirleri düşüyor. Enerji, petrol, gaz fiyatları yerlerde sürünüyor. Geliri bu olan Rusya, Brezilya, İran, Suudi Arabistan gibi ülkeler çok ciddi gelir kaybına uğramış durumdalar. Milli gelirleri yüzde ellilere kadar düşmüş olan ülkeler var. En önemlisi tüketimin düşmesine sebep oluyor bu da dünya ekonomisinin yavaşlamasına sebep oluyor.”

“ÇANAKKALE İNOVASYON MERKEZİ OLABİLİR”

“Çanakkale özeline bakacak olursak. Özellikle Çanakkale köprüsünün yapılması ile beraber çok güzel bir konuma kavuşuyor. Bunu avantajlarını iyi kullanmamız lazım. Büyük bir üniversitemiz var. Çanakkale çok rahatlıkla bir inovasyon merkezi olabilir. Çanakkale eğitimi olan yüksek olan bir ilimiz. İşsizlik oranı yüzde altılarda geziyor. Türkiye’nin işsizlik oranının nerede ise yarısı gibi. Bu çok iyi bir rakam.  Her alanda tarımdan sanayiye, turizmden yazılım sektörüne kadar Çanakkale çok önemli bir teknoloji geliştirme ve inovasyon merkezi olabilir. Sonuçta bunun için büyük bir yatırıma gerek yok. Bu körünün yapılması ile beraber ulaşılabilirlik gibi çok önemli bir sorun ortadan kalkacak. Bu senelerledir sorun. İstanbul’a gitmek isteseniz dört saatin altında gidemiyorsunuz. Bu büyük bir süre, bu kadar zamanda uçakla İngiltere’ye gidiyorsunuz. Bu avantajı iyi kullanmamız önemli.”

(Eren Aşnaz)

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Şehitler Abidesi’nde 11’nci buluşmasını gerçekleştirdi. Öğrenciler, ortasında Türk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.