Anasayfa / Güncel / Kandemir: “Hep birlikte yöneteceğiz”

Kandemir: “Hep birlikte yöneteceğiz”

1

Kandemir: “Hep birlikte yöneteceğiz”

 Bakkallar Odası Başkanı Engin Kandemir, önceki akşam Akol Otel’de geniş bir katılım ile düzenlenen toplantıda Kent Konseyi Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Kandemir, birçok STK’nın desteğiyle yaptığı açıklamasında Kent Konseyi’ni hep beraber yöneteceklerinin sözünü verdi.

 Akol Otel’de düzenlenen AK Parti ve MHP’den birçok ismin de yer aldığı yemekli toplantıya, Çanakkale’deki Sivil Toplum Kuruluşları’nın ve odalarının temsilcileri ve başkanları da katıldı. Yemeğin ardından Kuyumcular Derneği Başkanı ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Timur Ay, açılış konuşmasını yaptıktan sonra yemeğe katılanlar adına 17 Aralık’ta yapılacak Kent Konseyi seçimlerinde Engin Kandemir’i aday gösterdiklerini ifade etti.

 “YANLIŞTAN BİR AN EVVEL DÖNÜLMELİ”

Timur Ay: “Biz bu gece bu salonda Çanakkale’mizin birbirinden seçkin sivil toplum kuruluşları bulunmaktayız. Aslında bu akşam hepimizi bir araya getiren sebebin Çanakkale aşkımız, sevdamız ve en önemlisi vatan sevgimiz olduğu çok aşikardır. Yasaya ve yönetmeliğe aykırı uygulamalar kentin içindeki dinamikleri yok sayma arzusu kabul edilebilir olmadığı gibi demokrasi ve hemşerilik bilinciyle bağdaşamaz.

İki buçuk aydır bu oluşum içerisinde dönemsel olarak bir küçük halkadan başlayıp bu akşamki gibi 220 kişiye oluşan bir bölüme geldik. Hatırlatmak gerekir ki demokrasiyi çok savunduğumuz şu dönemlerde, en çok da bu zamanlarda lazım olduğuna inandığımız bu zamanlarda biraz daha saygı çerçevesinde ilişkilerimizi yürütmemiz gerekir. Kaldı ki seçim dışına atmak için aldıkları karar demokratik değildir. Tam tersine antidemokratik bir uygulamadır. Genel kurula katılmak kadar katılmamak da demokrasi için bir tavırdır. Siz buna gayri hukuki bir anlayış ile oy hakkına kısıtlamak suretinde bir cezalandırma metotlarıyla karşılık veremezsiniz. Hiç kimsenin demokratik hakkı olan temsil etme ve edilme hakkını elinden alamazsınız. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi gayri nizami genel kurul kararı alınmadan ve halkın görüşleri alınmadan kentimizde faaliyet yürüten bir çok vakıf ve dernekleri dışlayarak alınan bu karar hukuki değildir. Biz de buna istinaden hukukun vereceği kararı beklemekteyiz. Gerçekleşecek olan seçimlerde yönetmelikte düzenlemeye gidilmez ise şaibeli bir seçim olacağı ve çok sayıda STK’nın dışarıda bırakılacağı muhakkaktır. Yanlış bir an evvel dönülmesi şarttır.”

Engin Kandemir: “Bildiğiniz üzere 17 Aralıkta Kent Konseyi seçimi var. Bazıları var ya ağızlarından demokrasi eksik etmiyorlar ama baktığınızda görüyorsunuz ki demokrasi talep edenin ve demokrasi  katliamı gibi sivil toplum örgütlerinin seçimlere katılmasını engellemeye çalışıyorlar. Sen almış olduğun kararla oradaki temsilciyi yok edebilirsin ama bir derneği defedemezsin. Biz bunu söylerken kendi hukukumuza göre değil, bunları sorarak, ederek en üst yerlere danışarak söylüyoruz. Biz her zaman inanmış olduğumuz büyüklerimiz, kardeşimiz ve bizim memleketimizi seven hep birlikte yönetmek isteyen insanlarla beraber olacağız. Şimdi burada bakıyoruz ya şehrimizin ne kadar az kitlesine ulaştıklarını hep birlikte görüyoruz. Şehrimiz yıllardır bir iki tane kurum dışında hangi konuya itibar ettiler. Hangi konuda buradaki sivil toplum örgütlerine, değerli büyüklerime, belediye başkanlarıma, muhtarlarıma, sendikalarıma hangisine ulaştılar? Hiç birisine ulaşmadılar. Ya dediler ki küçük olsun benim olsun.”

“HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

“Neyi becerdin? Becerdiğin bir şey yok ama iyi ki de beceremediler. İyi ki de beceremediler ki buradaki toplulukla birlikte bu şehri Allah’ın izniyle hep birlikte beraber yöneteceğiz. Burada bu topluluğun toplanmasının en büyük amacı, hem kentini sevmek hem de katılımcı demokrasi… Allah’ın izniyle hep birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Adaletten ayrılmayacağız arkadaşlar. Allah’ın izniyle 17 Aralık’ta burada inanan tüm insanlarla birlikte onlara en büyük dersi halkımız ve demokrasi verecek. Sandık verecek onlara dersi. Geçen dönemi hepimiz hatırlıyoruz değil mi arkadaşlar? Geçen dönem biz kent konseyi seçimlerine alışkın değildi arkadaşlarımız. Bu yıl inşallah daha tedbirli olacağız. Elimizden geleni değil, elimizden gelenin fazlasını yapacağız.”

(Eylem Gözeldere)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Çalışmalar Hızlandı

Çalışmalar Hızlandı Siyasilerin, referandum çalışmaları hızlandı. Geçtiğimiz hafta itibariyle ilçe ilçe köy köy gezmeye başlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.