Anasayfa / Güncel / Baca temizliğine dikkat

Baca temizliğine dikkat


baca-temizligine-dikkatBaca temizliğine dikkat

Yaklaşan kış öncesi yangın ve zehirlenmelere karşı vatandaşları uyaran Biga Belediyesi İtfaiye Müdürü Recep Tatlıdilli, baca temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
İtfaiye Müdürü Tatlıdilli yaptığı yazılı açıklamada; “Özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınları ve zehirlenme vakaları büyük oranda temizlenmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır. Isınma amaçlı kullanılan soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşlarımızın duyarlı olması önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
Havaların soğuması ile birlikte ev ve işyerlerinde ısınma amacı ile yakılacak soba ve kalorifer bacalarının düzenli olarak temizletilmesi, özellikle soba kullanan vatandaşların bacadan sızan gazlar nedeniyle yaşanabilecek facialara karşı önlem almaları konusunda uyarıların yer aldığı açıklama şöyle:
“Baca temizliği başta olmak üzere şehrimizin havasının kirlenmemesi ve ekonomik olarak ısınmak için de faydalı olacaktır. Bacaların en az yılda iki defa temizletilmesi halinde sobalı evlerde meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgarlı havada oluşan zehirlenme vakaları bir çok insanın ölümüne sebep olmaktadır. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekemediği için yangın ve zehirlenme tehlikesi oluşturmaktadır.”
Doğalgaz kullananlar için de “Zehirlenme olaylarına karşı doğalgazlı ev ve iş yerlerinde havalandırma menfezlerinin kapatılmaması gerekmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Şehitler Abidesi’nde 11’nci buluşmasını gerçekleştirdi. Öğrenciler, ortasında Türk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.