Anasayfa / Güncel / 23 bin harita ile daha bilinçli bir gelecek

23 bin harita ile daha bilinçli bir gelecek

manset23 bin harita ile daha bilinçli bir gelecek

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından dün Çanakkale’deki ilkokulları temsilen Özlem Kayalı İlkokulu’nda “Tarihi Alan Çocuk Haritası” dağıtımı ve lansmanı yapıldı.

Okula girerken Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Okul Müdürü Gül Taşkın Kocalar, okul öğretmenleri ve  öğrenciler tarafından bir buket çiçek ile karşılanan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ile Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, minikleri öpmeden geçmedi.

Sınıfları dolaşan protokol üyeleri, öğrencilerle sohbet ederek harita dağıttı. Dağıtılan haritaları nasıl okuyacaklarını da miniklere anlatan Vali Yardımcısı Dağ ile Başkan Kaşdemir’e Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş de eşlik etti. Kaşdemir, öğrencilere alandan bahsederek, ziyaret edip etmediklerini sordu. Henüz gitmemiş olanları da alana davet etti. Okul Müdürü Kocalar da Başkan Kaşdemir’e cevaben, “‘Dörtler Ziyarette Şehitler Hep Yürekte’ projesi ile dördüncü sınıftan itibaren gelmeye başlayacaklar” diye konuştu.

Vali yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, “Çocuklarımızın alanı gezerken şimdiden tarihi bilincini geliştirecek, yarar sağlayacak bir uygulama yapmış alan başkanlığı… Haritayı da çocukların anlayacağı bir modele ve tarza dönüştürmüşler. Ben çocukların bunlardan zevk alacağını, tarih bilincine faydası olacağını düşünüyorum. Bunun gibi etkinliklerle Alan başkanlığının olacağını da düşünüyorum. Yeni bir kurum, kendini de göstermeye çalışıyor. İyi de oluyor. Bunun gibi faydalı eserlerin bol miktarda olacağını düşünüyorum ve teşekkür ediyorum.”2

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı olarak, tarihi yarım adayı ve şehitlikleri tanıtan, özellikle çocuklara yönelik hazırlanmış bir haritayı, bugün Çanakkale Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle okullarımıza dağıtıyoruz. 23 bin civarında öğrencimize bu haritalardan dağıtılacak. Amaç; farkındalık oluşturmak… Çanakkale destanının yazılmış olduğu toprakları, biraz daha farkındalık oluşturarak çocuklarımıza tanıtmak ve oraya daha bilinçli gelmelerini sağlamak… O toprakları görmeyen, gezmeyen kalmasın. Özellikle genç neslimizin, milli şuurunun oluşmaya başladığı dönemlerde herkesin oradaki atalarına, ecdadına sahip çıkmasını sağlamak istiyoruz. Her geçen yıl ziyaretçi sayısı artıyor. Yakın bir gelecekte oraya, yılda 20 Milyon ziyaretçiyi ağırlamayı amaçlıyoruz. Biz bütün öğrencilerimizi, tüm Türkiye vatandaşlarımızı çağırıyoruz. Hatta yakın coğrafyadaki herkesi şehitliklerimizi ziyaret etmeye bekliyoruz. Orada gezip görülmesi gereken, anlaşılması gereken çok hikaye var, çok güzel kahramanlık öyküleri var. Bütün herkesi bekliyoruz.

Haritada tarihi alanın önemli yerleri tanıtılıyor, açıklaması yapılıyor. Biraz daha çocuklara yönelik olarak düzenlendiği için de teşvik edici, açıklayıcı ve cezbedici bir şekilde hazırlandı. Bu kapsamda  Çanakkale’deki bütün okullardaki bütün öğrencilere bu dağıtılacak. Valiliğimize ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Kaşdemir, projenin Türkiye’ye yayılıp yayılmayacağının sorulması üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşülüp ülke genelinde de uygulanabileceğini ifade etti. Önceden belirlenen üç sınıfta harita dağıtıldıktan sonra lansman, yapılan kokteyl ile sona erdi.

(Eylem Gözeldere)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif