Anasayfa / Yazarlar / ZAM, ZAM, ZAM!

ZAM, ZAM, ZAM!

ZAM, ZAM, ZAM!

Dolar, almış başını gidiyor. Bun gören fırsatçılar ise, iğneden ipliğe zam yapıyor. Baükkalda, her zaman aldığımız kilosu 12 lira olan Zeytin, Doların bu halinden sonra fırlamış. Hem de ne fırlamış. Dalar yüzde iki artmış iken, bizim Zeytin yüzde yirmi zam görmüş.15 lira olmuş. Bakkal amcaya takılmadan geçemedik.”Baba, Herhalde Dolara göre ayarlıyorsunuz?”Güldü. Bir şey diyemedi. Bir tek o mu? Peynir fiyatları da tırtıklanmış. Çarşı Pazar hakeza. Tabi ki bu arada Yumurta da nasibi almış. Dolar ile beslenen Tavuklarımız haliyle yumurtladıkları, dolarlı yumurtaları Dolara göre ayarlamışlar. Üretici haklı. Tavuk dolar yitiyor. Zeytin ağacı da öyle. Bakınız, zaten zeytine yapılan hizmet bitti. Budamaları, işçiliği, gübresi, toplaması çok önceden bitti. Peki, hangi girdiye zam geldi? Zaten Zeytin senin elinde. Ambarına koymuşsun. Neyin zammını yapıyorsun. Akaryakıt zammını unutmadık. Tam gaz gidiyor. Tekel ürünlerine zam, kapıda. Sıra bekliyor. Daha neler neler. İğneden ipliğe zam furyası kapımızı çalacak. Ücretler mi? Devlet çok veriyor. Bozdur bozdur harca! Zaten fırıncılar aylardır mızıklanıp duruyor. En temel gıda ekmek de zam görürse, seyreyleyin gümbürtüyü. Yeni çıkan zeytinyağının ortalama fiyatı 15 lira. Buradan iddia ediyoruz. Doların bu yükselişinden sonra, kesin olarak, durduk yere zam yapıp fiyatı 20-25 e yükseltecekler. Demedi demeyin. Eskiden Narh diye bir şey vardı. Devletin tespit ettiği fiyattan daha fazlaya satamazdınız. Rahmetli Turgut Özal, Serbest piyasa ekonomisi diye bir icat çıkardı. O gün, bu gündür, kör tuttuğunu seviyor.         Anlayacağınız, her şey Ateş Pahası. Peki, bu” Ateş pahası” deyimi nereden çıkmış? Onu anlatalım.

ATEŞ PAHASI

Türkçede değerinin çok üzerinde bir fiyatı, tasvir etmekte kullanılan bu deyim, Kanuni Sultan Süleyman devrine kadar uzanıyor. Yüzyıllardır dillere pelesenk olan bu deyimin hikâyesi şöyle: Sultan Süleyman, maiyeti ile birlikte ava çıkar. Peşine düşülen hayvanı ararken, bugün İstanbul’un Halkalı semtine tekabül eden mevkide müthiş bir sağanak başlar. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, sultanı iliklerine kadar ıslatmıştır. Karşısına gelen ilk eve sığınmak durumunda kalan heyet, evini açtığı ve ateşi ile ısıttığı için ev sahibine müteşekkirdir. O sırada, ellerini ateşe doğrultup ısınmaya çalışan sultanın dudaklarından ‘Şu ateş bin altın eder’ cümlesi dökülür. Ertesi sabah yağmur dinince, yola koyulmak üzere hazırlanan Kanuni, borcunu sorar. Ev sahibi tereddüt etmeden ‘Bin altın’ der. Bu fiyat karşısında şaşkına dönen padişahın, ateş karşısında söylediklerini hatırlatan adam, konak ücretinin bin altın olduğunu tekrar eder. O zaman bu zaman, ‘ateş pahası’ deyimi de ederinden fazla istenen ücret için kullanılmıştır. Ne diyelim. Söz ağızdan çıkar. Ev sahibi de bunu iyi kullanmış. Sonuçta muhatabı, koca Osmanlı Padişahı. Bu gün fıkra için ayrı bir bölüm açmayalım. Bir fıkra şetterip, yazıyı sonlandıralım. Ne dersiniz? Bir askeri hava birliği, uçaktan paraşütle atlama talimi yapıyormuş. Sırası gelen asker, yüzbaşının “Atla!” talimatıyla uçaktan atlıyormuş. Sıra Tekirdağlı Süleyman’a gelmiş, yüzbaşı emir vermiş: – Atla!.. – Komutanım ben atlayamam!.. – Niye atlamıyorsun oğlum? Yoksa emre karşı mı geliyorsun!.. – Komutanım, emre karşı geldiğim yok. Bu gece rüyamda rahmetli annemi gördüm; “Uçaktan atlama, paraşütün açılmayacak!..” dedi. – Hadi be, olur mu öyle şey? Ver senin paraşütü, al benim paraşütü!.. Hadi atla!.. Süleyman emre uyup atlamış ve yüzbaşının verdiği paraşüt açılmış. Süleyman’ın peşinden yüzbaşı atlamış ama Süleyman’dan aldığı paraşüt açılmamış. Yüzbaşı kurşun hızıyla düşüyormuş. Tekirdağlı Süleyman sormuş: – Komutanım, nereye gidiyorsun? Yüzbaşı da öfkeli bir şekilde cevap vermiş: – Rahmetli anneni görmeye gidiyorum!..Mehmet Sökmen başkan.Vallahi burada müstehcenlik yok.İnan.Sağlıcakla kalınız.

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

NE SORUNLAR VARMIŞ

NE SORUNLAR VARMIŞ Çanakkale’de trafik başta olmak üzere bir çok sorunu üst üste say deseniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif