Anasayfa / Güncel / Vekil Öz: “Türk çiftçisine borçlusunuz”

Vekil Öz: “Türk çiftçisine borçlusunuz”

2

Vekil Öz: “Türk çiftçisine borçlusunuz”

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Tarım Bakanlığı bütçesi görüşmelerine katılarak Türkiye ve Çanakkale tarım ekonomisinde yaşanan sorunları Plan Bütçe Komisyonu’na taşıdı. Öz, “Tarım ekonomisi çökerse toplumsal doku çözülür, gelin çiftçilerimize mazotu ÖTV’siz verelim.” dedi.

24 Kasım Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyon görüşmelerine katılan Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Tarım Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü komisyon oturumunda söz alarak ülke tarımına ilişkin olarak gözlemlediği sıkıntıları ve önerilerini Tarım Bakanı ve Bakanlık yetkililerine aktardı. Ekonomik olarak sulanabilir arazilerimizin büyüklüğüne vurgu yaparak başladığı konuşmasında, “Türkiye, bugün yaklaşık 126 ülkeden 133 değişik meyve ve sebze türünü ithal eden bir ülke konumuna gelmiştir. İthalat meyve ve sebze ile sınırlı kalmamış samandan hububata her tür tarım ürünü ithal edilir hâle gelmiştir. Tarım alanlarını ekonomik olarak kıymetlendiremeyen ülkemiz, en nihayetinde yabancı ülke çiftçileri açısından tarım ürünleri ihraç edilen kârlı bir pazara dönüştürülmüştür. İvedilikle, ülkemizde yetiştirilen meyve ve sebzelerin ithalatına son verilmeli ve yabancı ülke üreticileri yerine milletin efendisi olan Türk köylüsü, Türk çiftçisi desteklenmelidir” dedi.

TOPRAK SAHİPLERİ DESTEKLENİYOR

Öz, hükümetin uyguladığı tarımsal destekleme modelinin yanlışlığına vurgu yaptığı konuşmasında, uygulanan destekleme politikalarıyla ürün bazlı desteklemelerin terk edilme eğilimine girilmesi ve üretimden yalıtılmış bir destekleme sistemi oluşturulması ülkemiz tarımının temel açmazlarının başında gelmektedir dedi. Mülkiyet ilişkilerini esas alan bu sistem, ürünü ve üreticiyi değil toprak sahiplerini desteklemeyi esas almıştır.

ÜRETİM KÜLTÜRÜ YERİNE MUHTAÇ ÇİFTÇİ KÜLTÜRÜ

Öz konuşmasına devamla; Tarımsal desteklemenin uygulama araçlarından olan TMO, TEKEL, ÇAYKUR, Fiskobirlik, şeker fabrikaları gibi kurumlar iktidarınız eliyle işlevsizleştirilmiş veya yanlış kişilerce idare edilmeye başlanmış ve ülkemiz tarımı planlı bir uygulamayla üretemez hâle gelmiştir dedi. Bu politikalarla ülkemiz, tarımda ithalatçı bir ülke olma yolunda hızla mesafe kat ederken, üreticiler DGD’ye muhtaç hâle getirilmiş bunun sonucunda, ülkemizde üretim kültürü yerine muhtaç çiftçi kültürü yerleştirilmiştir dedi.

TÜRK ÇİFTÇİSİNE BORÇLUSUNUZ

5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21’nci maddesine atıf yapan milletvekili Öz, “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî  hasılanın yüzde 1’inden az olamaz” hükmü bulunmaktadır dedi. Bu açık hükme rağmen ülkemizde gerçekleşmeler, Kanun’un öngördüğünün yarısı oranlarında seyretmektedir. Bu Kanun 2006 yılında yasalaşmış ve o günden bu yana da siyasal iktidar değişmemiştir.

AKP hükümetlerinin kendi dönemlerinde çıkarılan kanun hükmüne dahi uymayarak Türk çiftçisine reva gördükleri destekleme miktarı düşündürücüdür diyen Öz, Türk çiftçisine borçlusunuz Sayın Bakan. Hiç olmazsa kanunun öngördüğü eşik sınırda bir desteklemeyi bu ülke çiftçisine borçlusunuz dedi.

TARIMSAL DESTEKLERİN GSMH İÇİNDEKİ PAYI ARTIRILMALI

DGD’nin destekleme sistemi içindeki payının ivedilikle aşağı çekilmesi ve bu yapılırken ürün desteklerinin artırılması yolu izlenmelidir diyen Çanakkale Milletvekili Öz, tarımsal desteklerin gayrisafi millî hasıla içindeki payı artırılmalıdır. En azından kanunun öngördüğü rakama çıkarılmalıdır. AB ülkelerinde tarımın ulusal gelire katkısının yüzde 50 ya da yüzde 70 oranında tarıma destekleme yapılırken, Türkiye’de bu oran yüzde 7’ler seviyesindedir dedi.

Nüfusumuzun hızla artmasına rağmen tarımsal üretimin buna bağlı olarak artırılmaması ciddi bir problem olarak ortadadır. Bu tablonun sonucunda gerek tarım gerekse işlenmiş tarım ürünlerinde ithalat eğilimimiz artmaya başlamış, işlenmiş tarım ürünlerinde denge AB ülkeleri lehine gelişmiştir.

 

AKP SADIK BİR UYGULAYICIDIR

Öz, AKP bundan on dört yıl önce, IMF politikaları ve uygulanan tarım politikalarını değiştirme vaadiyle seçimlere girmiş ve seçimler sonrası 2002’den günümüze IMF ve Dünya Bankası politikalarının sadık bir uygulayıcısı olmaktan kurtulamamıştır dedi.  2002 yılından günümüze tarımsal üretim girdilerinde fiyatlar hızla yükselme eğilimine girmiştir diyen Öz, ülkemiz çiftçisi rekabet ettiği ülke çiftçileri karşısında yeterince desteklenmediği için gittikçe üretimden uzaklaşmaya başlamıştır dedi.

TARIM EKONOMİSİ ÇÖKERSE TOPLUMSAL DOKU ÇÖZÜLÜR

Ülkemizde son yıllarda belirginleşen tarımsal ürün ithalatı tarım ekonomisinin çöküşüne işaret etmektedir. Sayın Bakan, çiftçilerimiz üretimden vazgeçerlerse toplumsal dokunun çözülmesi hızlanır.

Ekilebilir tarım arazileri boş kalır ve çiftçi, tarlasını, bahçesini yabancılarsa ülke olarak bunun altında kalırız.  CHP olarak yüksek sesle dile getirdiğimiz yem ve gübredeki KDV oranları konusundaki önerilerimizi 2016 başında gerçekleştirdiniz, KDV’yi o anlamda kaldırdınız ama iki gün sonra yine zam geldi, ayrı konu dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZE MAZOTU DA ÖTV’SİZ VERELİM

Gelin, çiftçilerimize mazotu da ÖTV’siz verelim diyen Öz, tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisi destekleme uygulaması kapsamında bir tebliğ yayınladınız, bu kapsamda çiftçilerimize kaç TL destekleme ödemesi yapılmıştır? Diye sordu. Özelleştirmeler sonrası elektrikte üretim ve dağıtım maliyetleri artmıştır. Elektrik ücretlerinin yaklaşık yarısını KDV, fon, kayıp-kaçak ve TRT payı gibi ödentiler oluşturmaktadır. Tarımsal sulamada kullanılan elektrikte bu bedellerin alınmaması sağlanamaz mı?

Son olarak, “Mazota gerekli desteği verdik.” diyorsunuz, yılda 550 milyon gibi bir destekleme ama maalesef, -9 milyar 200 milyon gibi- vergiler yoluyla bu desteklemeleri katbekat çiftçiden geri aldınız.  Bir de Bakan Yardımcımıza -hemşerim, Çanakkaleli dedim az önce- bu konuyu özellikle vurgulamak istiyorum.

Milletvekili Öz, Çanakkale’de özellikle domates, kapya biberi, çeltik, elma, şeftali, zeytin, buğday, ayçiçeği gibi tarımsal ürünlerde ve süt üretiminde önemli üretici illerden biridir. Üreticilerimizin üretimden pazarlamaya kadar maalesef sorunları vardır Çanakkale’de de. Bir de, özellikle domates güvesiyle mücadelede çiftçi yalnız bırakılmıştır. Bu konuda devletin desteğine ihtiyaç vardır,diyerek bakanın dikkatini üreticilerin sorunlarına çekti.

MİLLETVEKİLİ ÖZ ŞU SORULARI YÖNELTTİ

Sayın Bakan, domates güvesi üreticimizin verim kaybına neden olmaktadır. Üretici bu zararıyla etkili mücadele edememektedir. Bu konuda Bakanlığınızın bir çalışması var mı?

Çanakkale, Türkiye’de salçalık biber üretiminde 1’inci, File çuvalla ihracata yeniden izin verilecek mi? 7 Haziran sonrası CHP’nin seçim bildirisinde söylediği gibi, mazotu çiftçiye ÖTV’siz vermek için bir çalışma olacak mı?

Bir de bu yıl çeltik üreticileri -Çanakkale Biga’da özellikle- piyasada oluşan fiyat nedeniyle mağdur olmuşlardır. TMO piyasaya üreticiler lehine müdahale etmekte neden geç kalmıştır?

Ben de hatırlatmak istiyorum; gıda mühendisi, veteriner hekim ve ziraat mühendisi istihdamı gerekmez mi?

Öte yandan Çanakkale Milletvekili olan Öz’ün eski dönem Çanakkale Milletvekillerinden olan şimdi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile samimi bir görüntü çizdi.

(Haber Merkezi)

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif