Anasayfa / Ekonomi / ‘Tüketiciler çok zor durumda’

‘Tüketiciler çok zor durumda’

carsi-caddesiDövizin yükselişinin etkilerini değerlendiren TÜKODER Başkanı Ali Rıza Berkit:

‘Tüketiciler çok zor durumda’

Döviz kurları yükselişte tarihi adımlar atmaya devam ederken, yükselişin ekonomiye ve özellikle tüketiciye olan etkilerini Tüketiciyi Koruma Derneği(TÜKODER) Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit’e sorduk. Berkit, gazetemize yaptığı açıklamada Doların yükselişi için bazı yöneticiler her ne kadar ‘Bizi ilgilendirmez’ açıklamaları yapsa da tüketicilerin iliklerine kadar gelen zamları hissettiğini ifade etti. Birçok esnafın yakın zamanda yavaş yavaş kepenk kapatmaya başladığını söyleyen Berkit, ülkede yüzde 10’u geçen işsizlik oranı ile alabildiğine işsizlik ordusu oluştuğunu kaydetti. 

1-3Türkiye’nin gerçekten demokrasiye geçip üreticiyi desteklemesi gerektiğini açıklayan Berkit şöyle konuştu; “Ülkemiz ekonomik ve siyasal açıdan zor günler geçiriyor. Özelikle son günlerde siyasi iktidarsızlık ekonomiye de yansımaya başladı. Tüketiciler gerçekten zor durumda. Herkesin iyi bildiği gibi Dolar şu anda üç buçuğa yaklaştı. Her ne kadar yöneticilerimiz dolar bizi ilgilendirmez dese de, biz tüketiciler, iliklerimize kadar bu zamları hissediyoruz. Bu doların yükselmesinin ardından ekonomide ve işsizlikte de ciddi sıkıntılar oluşmaya başladı. En yakında çevremizde bile işyerleri yavaş yavaş kapanıyor. Ülkemizde alabildiğine bir işsizler ordusu var.”

“İHRACAT YAPACAK YERLER BULMALIYIZ”1-1

“Artık sınırlar birbirine çok yaklaştı. Bazı liderlerimiz ne kadar sağa sola kafa tutarak bir şeyler yapmak istese bile yansımasını tarımda görüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Rusya’ya yapılan uçak düşürme olayından sonra ülkenin ekonomisinin ne hale geldiğini gördük. Hemen arkasından ekonominin düzelmesi için Rusya ile sıcak ilişkiler kurmaya çalıştık. Şimdi batı ile ilişkileri bozmaya çalışıyoruz. Batı ile de hem ihracat hem ithalat açısından iç içe olmuşuz. Bu anlamda bence ihracat yapacak yerlerimiz bulunmalı… İlişkileri bir daha gözde geçirmeliyiz.”

1-2“ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ”

“Ülke olarak demokrasinin tüm işlevleri yerine getirilmeli ki, toplumdan çıkacak seslere yöneticilerimiz duyarlı olmalı. Bu yöneticilerin yanlış yapmalarını da engelleyecektir. O anlamda demokrasiyi çok önemsiyoruz. Tüketiciler gerçekten çok zor durumda. Her yanı ile kendileri yaşıyorlar. Akaryakıttan tutun da dolaylı vergilere varıncaya kadar her şey sıkıntı… Bu anlamda önce demokrasiye geçilip, arkasından ekonominin düzelmesini sağlamak lazım. En önemli şey ise üretimin desteklenmesi lazım. Üretimi destekleyecek her türlü projenin arkasında olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif