Anasayfa / Güncel / Tarlaya bereket yağdı

Tarlaya bereket yağdı

mnnnst

Tarlaya bereket yağdı

Çanakkale’de iki gün boyunca devam eden yağışlar, birçok konuda sıkıntı çeken tarım üreticilerini sevindirdi. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya gazetemize yaptığı değerlendirmede, “Çiftçinin beklediği yağışlar nihayet geldi” dedi.

Çanakkale’de mevsim yağışlarının olmaması tarım üreticisini düşündürüyordu. Özellikle ihracat ve üretim gibi birçok konuda sıkıntı çeken üretici için mevsim yağışlarının da olmaması daha da sıkıntılı bir süreç yaşanmasına sebep olmuştu. Son iki gündür mevsim yağışlarının başlaması, üreticiyi sevindirdi. Dikimlerin geç olmasının konusunda sıkıntı yaşayan çiftçi için geç de olsa yağışların gelmesi gölet ve barajların dolmasını dolayısı ile ileri ki süreçte sıkıntının azalması anlamına geldi.

Beklenen yağışların gelmesi ile kalan dikimlerin de artık devam edebileceğini belirten Kay şunları söyledi:

“Geç de kalsa şu anda kuraklıkla alakalı, dikimler ile ilgili bir sıkıntı yok. Bu yağmurlardan sonra da zaten kalan dikimler olur. Yağmurların şu ana kadar az yağmasından dolayı göletler bitme noktasına geldi. Eğer ki yağışlı bir sezon geçirmezsek şu anki mevcut yağmurlardan dikimleri kurtarırız. Eğer ki yağışlı bir sezon geçirmezsek gölet ve barajlarda sıkıntı yaşarız. Mevcutta herhangi bir sıkıntı yok. Ama beklenen yağmurlar yağdı ve yağmaya devam ediyor. Bu yağmurlardan önce daha önceki ufak tefek dikimlere başlanmıştı. Bu yağmurlardan sonra da az da olsa kalan dikimler devam eder. Ancak geç mi kaldı derseniz? Evet, yağmur geç kaldı. Dikimler de dolayısı ile geri kaldı. Sıkıntı bu… Bu yağmurlar, dört gözle bekleniyordu. Çiftçinin beklediği yağmur nihayet geldi. Yılın ilerleyen dönemlerinde de yağmurlu ayların devam etmesi gerekiyor ki, derelere, çaylara sular gelsin. Dolayısı ile de göletler ve barajlar da dolsun.”

(Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif