Anasayfa / Güncel / Kira yükselirse yönelim yurtlara olur

Kira yükselirse yönelim yurtlara olur

img_3109Kira yükselirse yönelim yurtlara olur

Çanakkale’de kira ve daire satışları yaklaşık iki yıldır dur durak bilmezken, doların yükselişi ile birlikte kira ve daire fiyatların da ne tür gelişmeler olabileceğini Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara’ya sorduk. Dara, gazetemize yaptığı açıklama da doların yükselişinin sadece emlak değil birçok sektöre olumsuz etki edebileceğini belirtti. Kira ve daire fiyatlarında şu an için nasıl bir değişiklik olabileceğini kestirmenin zor olduğunu belirten Dara, “İhtiyaç dâhilinde insanlar tabii ki ev tutacak ama bir yere kadar. İnsanlar fazla ev değiştirmez, Çanakkale öğrenciye yönelik bir kent öğrenciler bu durumda yurtlara, pansiyonlara yönelirler hiç olmaza oralarda yeme, yakıt elektrik vs gibi bir dert yok. Kira fiyatları bu durumdan kaynaklı çok yükselirse bu olur” diye konuştu.

Dara gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Krizin ilk etapta emlak sektörüne ciddi bir etki edeceğini zannetmiyorum. Bunu zaman gösterecek. Özellikle satış fiyatların da müteahhitlerin kullandıkları malzeme önemli. Malzemeleri ne kadar dışarıdan ya da yerli olarak alıyorlar. İnşat malzemeleri genelde yerli üretimdir diye düşünüyorum. Tabi demir çeliğin alımına doların yükselmesi ne kadar yansır bunarlı bilemeyiz.”

“YÜKSELİŞ ALIM GÜCÜNÜ ETKİLEYECEKTİR”

“Tabi burada alım gücü önemli. Doların yükselmesi alım gücünü muhakkak etkileyecektir. Dışarıdan dolar ile alınan malzemeler mutlaka zam görür. Bu piyasaya yansır. Buda insanların alım gücünü etkiler. İnsanlar yinede kredi ile eş dost katkısı ile vs bir şekilde ev alıyorlar. Şu anda daire satışlarında durgunluk var diyemem. Ancak, fiyatlar hal yüksek.  Ancak fiyatlarda düşüş bekliyorum. Çünkü özellikle 2016’da anormal bir yükseliş oldu. Bu yükseliş 2015’te başladı, 2016’da tava yaptı. Bu, tabii ki bir yere kadar gider ve insanların alım gücünü aşarsa insanlar alamaz ve müteahhit dahi sıkıntıya girer. Çünkü çoğu kat karşılığı yap sat çalışıyor. Arsayı kendileri alıp da yapmıyorlar. Arsaya nakit bağlamıyorlar. Yap sat olunca da satamayınca da inşaatını devam ettiremez.   İnşaat yarım kalır. Ancak Doların yükselmesi müteahhitle zarar verebilir. Hatta iflaslar sebep olabilir. Çünkü kısa sürede baya bir yükselme oldu. İki doksanlardan şu anda üç buçuklara dayandı. Her halükarda bu durum piyasayı etkiler. Bu inşaatı da başka sektörleri de etkiler.”

“YÜKSELİRSE BAŞKA YOLLAR SEÇİLİR”

“İlk etapta bu durum kira fiyatlarına yansımaz ancak seneye nasıl bir etki yapar bunu şu anda kestirmek mümkün değil. Tabi ev fiyatlarına nasıl bir etki yaptı ise kiralarda ona orantılı olarak yükseldi. Daha yükselişe devam eder mi etmez mi bilemem ama daha fazla yükseleceğini sanmıyorum. İhtiyaç dâhilinde insanlar tabii ki ev tutacak ama bir yere kadar. İnsanlar fazla ev değiştirmez, Çanakkale öğrenciye yönelik bir kent öğrenciler bu durumda yurtlara, pansiyonlara yönelirler hiç olmaza oralarda yeme, yakıt elektrik vs gibi bir dert yok. Kira fiyatları bu durumdan kaynaklı çok yükselirse bu olur. Yeterli pansiyon var mı o kadar Çanakkale’de onu bilemiyorum ama bir hayli yurt ve pansiyon açıldı son zamanlarda.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Şehitler Abidesi’nde 11’nci buluşmasını gerçekleştirdi. Öğrenciler, ortasında Türk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.