Anasayfa / Güncel / ‘Günde 5 çocuk istismar sebebiyle ölüyor’

‘Günde 5 çocuk istismar sebebiyle ölüyor’

c1‘Günde 5 çocuk istismar sebebiyle ölüyor’

Barbaros Mahalle Meclisi’nde “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Kazancı yer aldı.

Çanakkale Kent Konseyi, Çanakkale Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, BARO, UNİCEF, İnsan Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi, Boreas Kadın ve Sanat Derneği ortaklığında oluşturulan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında gerçekleştirilen panele, özellikle annelerin katılımı yoğun oldu. Çocuğa karşı istismarın önlenmesi amacı ile bütün diğer mahalle meclislerinde de gerçekleştirilecek olan panelde konuşan Uzman Kazancı istismarın önlenmesine karşı şunları söyledi:

“Çocuk istismarı, çocuğun sağlığını, fizik ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan harekete ya da davranışlara denir. Çocuğun sağlığı, fiziksel ya da psikolojik gelişimi için gerekli ihtiyaçların karşılanmaması ise çocuk İhmali olarak tanımlanmaktadır.” dedi. Panelde çocuk istismarının türleri konusunda da bilgilendirme yapıldı. Çocuk istismarının; duygusal, cinsel ve fiziksel istismar ile ihmal etme olarak dörde ayrıldığı belirtildi. Panelde çocuk istismarı ve ihmali ile ilgili notlar paylaşıldı. Paylaşılan notlarda; “Dünyada günde beşten fazla çocuk, çocuk istismarı sebebiyle ölmektedir”, “cinsel istismara kalan çocukların yüzde 90’ı faili tanımaktadır”, “çocukluğunda istismara uğramış bireylerin yüzde 80’inde psikolojik bozukluk tespit edilmektedir”, “istismara uğrayan çocukların yüzde 30’u ilerleyen yaşlarda başkalarını istismar etmektedir”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Çalışmalar Hızlandı

Çalışmalar Hızlandı Siyasilerin, referandum çalışmaları hızlandı. Geçtiğimiz hafta itibariyle ilçe ilçe köy köy gezmeye başlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.