Anasayfa / Güncel / Gelibolu bayram yeri

Gelibolu bayram yeri

gelibolu-bayram-yeri-9

Gelibolu bayram yeri

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Belediye Başkanı Özacar, Gelibolu’nun kurtuluşunun 94. yıldönümünde konuşma yaparak, “94 yıl önce, ayrımsız, el elele, hep birlikte kazananlar gibi birlik ve beraberliğimizi yüceltelim, bu toprakları yurdumuz yapmak için toprağa düşenlere layık olmaya gayret edelim.” dedi.

 2.Kolordu Karargahı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştiren Belediye Başkanı Mustafa Özacar, şehit kanları ile sulanan, esaret zincirleri kırılan topraklarımıza vefa borcunun devam ettiğine vurgu yaptı. Başkan Özacar, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “26 Kasım, sadece düşmanın kovulması değildir. Ötesinde anlamlar taşıyan bir tarihtir. Cesaretimizi, direnişimizi, mücadelemizi, özgürlüğümüzü anlatır. İnsanlar özgür, hür, bağımsız yaşamalı. Atatürk’ün ifadesiyle bağımsızlık, uğruna ölmesini bilenlerin toplumların hakkıdır. Dolayısıyla 26 Kasım Gelibolulunun bağımsızlığını hak ettiği tarihtir. Son 94 yıldır, bu topraklarda rahat nefes alıyorsak, bu topraklarda rahat yürüyebiliyorsak, bu vatan uğuruna canlarını veren atalarımızın sayesindedir. Onların ruhu şad olsun. Şehitlerimiz, gazilerimiz ve kahramanlarımız ebedi istirahat ahlarında huzur içinde uyusun. Atatürk’ün bir sözünde ifade ettiği gibi ‘Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir. 94 yıl önce yaşadığımız bayram gibi, Gelibolu’yu daima bayram yerine çevirelim. El elele, hep birlikte kazananlar gibi birlik ve beraberliğimizi yüceltelim.  Bu toprakları yurdumuz yapmak için toprağa düşenlere layık olmaya gayret edelim.  Yürekleri bağımsızlık ve vatan aşkı ile dolu atalarımızın bizden beklediği budur. İşte o zaman medar-ı iftiharımız, onurumuz, övüncümüz ve sevincimiz olan 26 Kasımı daha anlamlı olur.  Bu duygularla Gelibolu’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 94. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda canlarını feda eden kahraman şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, tüm halkımıza saygılar sunuyorum.”

PROGRAMDAN SONRA KOMUTANA ZİYARET

Bu konuşmadan sonra, 26 Kasım İlkokulu öğrencisi Hümeyra Kaya ve Armatör Yakup Aksoy Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi öğrencisi Hacı Anıl Şahin’in okuduğu şiirler ile program sona erdi. Kutlama törenlerine Kaymakam Oktay Çağatay, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Garnizon Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, askeri personel, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki programın ardından saat 11.00’de Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Milletvekili Öz, Kavakköy Belediye Başkanı Kopça, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte 2.Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz’e şükran ziyaretinde bulundular.

(Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif