Anasayfa / Güncel / Edebiyat’ın öncüsü Sait Faik anlatıldı

Edebiyat’ın öncüsü Sait Faik anlatıldı

edebiyatin-oncusu-sait-faik-anlatildiEdebiyat’ın öncüsü Sait Faik anlatıldı

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Girişimi tarafından kültürel etkinlikler kapsamında Türk edebiyatının ve hikâyeciliğinin en önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık için Ece Ayhan Kültür Merkezi’nde Abasıyanık’ın hayatını ve edebiyatını anlatan sunum gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen etkinlikte yazarlar Reyhan Yıldırım ve Berat Alanyalı tarafından Sait Faik’in hayatı, hikâyeleri ve edebiyata yaptığı katkıların anlatıldığı sunum gerçekleştirildi. Yapılan sunumda ilk olarak konuşan yazar Yıldırım; Türk Edebiyatı tarihinde iki büyük damar açılıyor. Biri Sabahattin Ali diğeri ise Sait Faik. Sabahattin Ali muazzam bir toplumculuk duyarlılığı ile insanı sanat anlamında yaratıcılığını ortaya koyduğu özgün bir öyküleme yöntemi ile kendi edebiyatını bizler ile tanıştırıyor. Bir tarafta da Saik Faik var. Oda daha çok klasik öykülerin yöntemlerini yıkan anlara, durumlara herhangi bir olay örgüsü aramayan ama insanın iç dünyasından çok önemli kesitler ve mesajları bize toplumlaştırarak ileten metinler üretiyor ve Türk Öykücülüğünde bir çığı açıyor” diye konuştu.

Ardından Sait Faik’in hayatına dair bilgiler veren Alanyalı ise Abasıyanık’ı; “Gerçekleştirilen etkinlikte sunumu gerçekleştiren yazarlardan Yıldırım, Faik’i; “48 yıl sürmüş ama yoksul geçmiş bir hayattan bahsedeceğiz. Haritada bir nokta başlığının Sait Faik’in hayatını da yansıttığını düşünüyorum. Hem modern öncülüğümüzün geçmişine baktığımızda bir başlangıç noktası. Hem öyküye kendi kurallarını getiren bağımsız bir edebiyat yazarı. Hem bedel ödemek pahasına kendisi kalmakta direnmiş. Hayat boyu mücadelesini vermiş bir insan. Sait Faik’in hayatında adalar önemli. Edebi eserlerinin çoğunu Burgazada’da yazmış.  Narlı yazarken en önemli özelliği insanı daha iyi bir yere götürmesine yardım etmesi” diye anlattı.

(Eren Aşnaz)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Çanakkale ile kan bağımız var”

“Çanakkale ile kan bağımız var” Bir dizi ziyaretlerde bulunma amacıyla Çanakkale’de bulunan Tarsus Belediye Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif