Anasayfa / Manşet / Döviz düşürür ÖTV yükseltir!

Döviz düşürür ÖTV yükseltir!

ibrahim-arabacioglu

Döviz düşürür ÖTV yükseltir!

Çanakkaleli ikinci el oto galericileri otomotiv sektörünün şu andaki durumunu gazetemize değerlendirdi. Doların yükselmesi ile beraber kaskoda ve trafik sigortasında artış beklenmesi, özellikle kaskoda fiyat artışını beraberinde getirmesi bekleniyor. Aynı zamanda sıfır araçlara getirilen ÖTV zamları ile sıfır araç fiyatlarına artış yansırken, bu durumun ikinci el piyasasına etki edeceği ise merak konusu. Galericiler, dövizin yükselmesi ve ekonomik istikrarsızlık ile birlikte vatandaşların araç yatırımı yapmaktan kaçındığını belirtirken, ÖTV artışlarının ise ikinci el piyasasına hareketlilik getirebileceğini ifade ettiler.

Çanakkaleli galericiler şunları söylediler;


eren-ceylandagEren Ceylandağ (Gündoğdu Otomotiv):
“ÖTV zammı olacağı için aslında ikinci elde artış olacağını bekliyoruz. Doların yükselmesi ile de sigortalarda ve kaskolarda zam olacak bu da maliyet demek. Maliyetler yükselecek ve alım gücü olanlar alabilecek alım gücü olmayanlar ise alamayacak ama ÖTV zammı gelmesinden dolayı ikinci el araca daha çok talep olacak. Sıfır araç alımını biraz daha alınacağını bekliyorum. ÖTV’de çok ağır bir yük. Ülkemiz vergi konusunda böyle. Bugün 160 Bin TL’lik bir sıfır aracın 80 Bin TL’si vergi olarak ödeniyor. Mesela ben bir araç aldım aracın faturasına baktığımda 81 TL araç 79 Bin TL’si ise ÖTV’si ve diğer vergileri. Şu an için araç satışlarında hissedilen bir şey yok. 1 Aralık tarihi ile ÖTV zamları hayata geçecek diyorlar. Şu anda da sıfır araç satan galeriler kampanyalar yapıyorlar. Fiyat listelerin daha yeni zamlar yansımadı. Motorlu Taşıt Vergilerine de zam gelecek. Bu bütün araçlara yansıyacak.”

“ DOLARIN ÇIKMASI PİYASAYI DURDURDU”

Şevket Kahraman (Kahraman Otomotiv): “Biz kendi bünyemizde vadeli satışlar yaparak her türlü veriyoruz. Doların çıkması piyasayı durdurdu. İnsanlar çelişkide daha yukarı çıkar mı iner mi diye düşünüyorlar. Kimse parayı çıkartmıyor. Şu anda bir durgunluk mevcut. ÖTV’lerin artmasının da ikinci el araba piyasasında bir şey değiştireceğine inanmıyorum. Çünkü 100 Bin TL para veren insan 5 Bin TL’de üstüne verir. Türk halkı bir kere lükse alışmış. Ben ileride doların daha fazla yükseleceğini sanmıyorum. Siyasetin gündemi başka yöne çekmek olduğunu düşünüyorum.”

“ALIM GÜCÜ OLSADA İNSANLAR KORKUYORLAR”

cansin-ozkanCansın Özkan (Can Otomotiv): “Sıfır fiyatlarından dolayı ikinci elin biraz dengesi bozuldu. ÖTV’ler arttı. İkinci elde patlama bekliyoruz. Ancak şu ana kadar bir şey yok, bekliyoruz. Doların yükselmesi ile yedek parça ve araba fiyatlarını yükseltti. İnsanların alım gücü her zaman var ancak insanlar korkuyorlar. Sürekli sorun çıkıyor. ÖTV zammı gelecek dediler, önceki zamanlarda ülkede karışıklıklar oldu. İnsanlar korktuğu için yatırım yapmak istemiyorlar. İnşaat olsun, araba olsun veya başka yatırım mecraları olsun. Piyasa da bir durgunluk var. Bizim işlerimiz güzel ancak piyasa da genel olarak bir durgunluk hali hâkim. Galeri sektöründe kışın işler kendiliğinden durur zaten.”

İŞLER DURGUN VE KIRIK

fuatbucakFuat Bucak (Doruk Otomotiv): “Doların yükselmesi demek zaten petrolün yükselmesi demek. Artı, petrolün yükselmesi demek üretimin yükselmesi maliyet ve girdilerin yükselmesi demek. ÖTV’nin yükselmesinden kaynaklı ikinci elde bir hareketlilik olur diye bekliyoruz. Sıfır araba fiyatları yükselince hali ile vatandaş mecburen ikinci ele yönelecek. İkinci elin alım gücü ona göre artacak ve vatandaş ikinci ele ona göre talep gösterecek. Şu an için sorarsan hava muhalefeti dahi işlerimize yansıdı. Şu anda durgun ve kırık. Şu anda para krizi var. Par sirkülasyonu hiç yok. Alacaklarımızı dahi alamıyoruz.”

İbrahim Arabacıoğlu (Arabacıoğlu Otomotiv); “Bize göre şu anda kriz yok. Bizim dolar ile pek işimiz yok. Dolar ithalat ve ihracatçının işidir. Yatırım amacı varsa oda başka yerlere yapılsın. ÖTV’ler sıfır araçlar için geçerli. İkinci el araçlar için geçerli değil. ÖTV bir sefer için ödenen bir şeydir. İkinci elde bir geçerliliği yok. İlerisi içinde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.”  (Eren Aşnaz)

 

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif