Anasayfa / Güncel / “Bu Ocak benim”

“Bu Ocak benim”

nermin-mutlu“Bu Ocak benim”

Meslekler kadına kimlik kazandırmaz aslında. Kadının onlarca kimliğinin üzerine bir yenisini daha ekler. Ama jargon öyle demek; ya iş kadınısınızdır ya ev hanımı…

Evde oturan kadını ‘hanımlık’ kisvesi altında adlandırıp sen evinin hanımı ol diyen erkek egemen zihniyetin önüne geçmek gerekir. Ev kadını da üretir, yaratır, idare eder, düzenler, sağlar iş kadını da… Ancak çalışan kadın kazanan kadındır. Kendi parasını kendi kazanır. Ayakta daha dik durur, yıkamazsınız.

Biga Tahtakale’de iki yıl boyunca çay ocağı işleten Nermin Mutlu’yu da iş ortamından silmek isteyen eril güç başarılı olamadı. “Paramı kazanıp eve gittiğimde saat kaç olursa olsun bütün yorgunluğum gider, mutlu olurum” diyen Mutlu 30 yıllık iş yaşamının bir kısmını gazetemize anlattı:

Nermin mutlu; “Ben kendimi bildim bileli çalışıyorum. 15 yıl ailece börekçilik ve kantincilik yaptık. Başka başka işlerde de çalıştım. Eşim daha sonra çay ocağı devraldı. Ben de başlarda eşime yardım etmek için çay ocağına geçtim. Çay ocağımız Biga, Tahtakale’de idi. Eşim kısa bir süre sonra başka işe atılınca çay ocağı bana kaldı.  Her sabah yedide işimin başında oldum. Haftalık izin bile yapmadım.  Ancak Tahtakale Bölgesinde bir kadın olarak çay ocağı işletmek kolay değildi. Başlarda beni kabul etmeleri zor oldu. Eşime tepkiler de verildi. Eşini neden burada çalıştırıyorsun dediler. Diğer çay ocağı sahipleri beni orada istemediler. Hiç kadın çaycı olur mu burada dediler. Bu ocak benim dedim. Tehditler de aldım, çok ahlaksız insanlar da gördüm. Hatta arkadaşlarımın eşleri de, onların benim yanıma gelmesini istemedi. Neden, o semtte çok fazla erkek var diye… Ama ben müşterilerimi zaman içinde belli bir çizgide korudum. Ben hiç yılmadım. Dik durdum. En güzel çayı ben demledim, en güzel hizmeti de ben verdim. 2 yılda hiç şikâyet almadım.  Aldığım paranın karşılığı vermenin derdinde oldum hep.  Evdeki işlerimi de yetiştirdim, çocuklarımı da yetiştirdim. Eşimle de ailemle de hep iyi ilişkiler geliştirdim. Boş sözlere hiç kulak asmadım. En yakınlarım bile kadın çay ocağı mı işletir dediler. Dinlemedim. Çok da iyi paralar kazandım. Evde otursam ne olacaktı, kimin kimle evleneceğini mi izleyecektim televizyonda.  Biga büyümüş bir köy. İnsanlar çok ön yargılı. Bana sen nasıl bir kadınsın ki bu işi yapıyorsun dediler.  Kadınsanız ve girişimci iseniz orada yaşamanız çok zor. Biraz da bu sebeple Çanakkale’ye yerleştim. Benim derdim helal para kazanmak, kimseye muhtaç olmamak. Ürettiğimce varım ben.”

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi

ÇYDD’den Geleneksel Kareografi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Şehitler Abidesi’nde 11’nci buluşmasını gerçekleştirdi. Öğrenciler, ortasında Türk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.