Anasayfa / Güncel / Taşa değen kadın

Taşa değen kadın

sibel-aydin

Taşa değen kadın

İstanbul’dan Biga’ya uzanan bir mermer hikayesini anlattı Sibel Aydın… “Taşların, mermerlerin hepsini tanıdım” dedi Sibel Aydın… “Ve tabi taşlar sayesinde insanları da…”

Aslında başka illerde de  kadın mermer ustaları var. Erkek zanaatı olarak bilinen bu işin yakın yıllarda kadınların eline geçeceği ise aşikar.

İstanbul’da çok çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra bir mermer firmasında sekreterlik yapmaya başlayan Sibel Aydın önceleri taşları tanıyarak işi öğrenmeye başladığını ifade etti.  Daha sonra eşi ile beraber Biga’da bir mermer atölyesini devralan Aydın; “Aslında Biga’ya gelmekteki amacım çocuğumun küçük şehirde büyümesini istemekti. İstanbul’dan kaçtım belki de… İyi ki de geldim. Mermerin ustası oldum” dedi.

Kısaca hayat hikayesini gazetemize anlatan Aydın Biga’dan Çanakkale’ye yerleşti. Yine kendi gibi cesur bir arkadaşı ile yeni bir sektör arayışının içerisinde… “Kadın her istediği işi hakkıyla yapar” diyen mermer ustası kadın; “15 sene mermer ile uğraştım. Sanayide çalışan tek kadındım. Hiçbir şeyden korkmuyorum” dedi.

Aydın; “Biga’ya geldiğimde atölyeyi tek başıma idare ettim. Eşim hep dışarıda idi. Mermere dair her türlü işi biliyorum. İnşaatlara gidip ölçü de aldım, şehir dışından gidip taş da aldım. Monte de yaptım. Taşlar ağırdır, kadınların kaldırması zordur. Sonra taşı tanımak gerekir. Mermeri iyi tanıtıp satışını yapıyordum dolayısıyla insanları tanımak gerekir. Tüm  bunlar zor değildi. Ben severek yaptım işimi… Yine bir atölye bulsam bu işe girerim. Ama zor olan onlarca erkeğin içinde sanayide kadın çalışan olmak çok zordu. Zamanla erkek gibi oldum bende. Kavga ettiğim de oldu, küfrettiğim de… Kendimi korumak zorundaydım, o yüzden. Sanayide dedikodular çok hızlı yayılır. Benim üzerimden de çok konuştular ama ben hiç aldırış etmedim. Taviz vermedim. Yanımda bekar biri çalıştırınca  esnaf tepki veriyordu. Ama  biz eşimle hep birlikte, el ele çalıştık. Eşim  bana çok güvenir, ben de ona güvenirim. Kadınlar kendi güçlerinin farkında değil. Çalışmak, üretmek dururken boş oturmaktan ne fayda olacak.  Ben 2 metrelik mermerleri tek başıma kaldırıyordum. Hayal kurardım Biga’da. Sadece kadın çalışanlarım olsa diye… Ama bu işi sevecek, güçlü, fedakar kadınlar bulamadım. Şimdi mermer işini bırakıp Çanakkale’ye geldim. Artık başka bir sektöre açılacağım. Taşlara yıllarımı verdim, iyi ki yapmışım” dedi.

(Dilek Akşen)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif