Anasayfa / Kent Yaşamı / Tarımı daha kötü günler bekliyor

Tarımı daha kötü günler bekliyor

1

Tarımı daha kötü günler bekliyor

Dolar ve Euro’nun yükselmesinin Çanakkale’nin en önemli sektörlerinden biri olan tarım sektörüne etkilerini, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş’a ve Cum-Pa Esnafına sorduk.

Cum-Pa esnafı, halkın alım gücünün giderek düştüğünü ve bu düşüşün etkilerinin tezgâhlara da yansıdığını belirtti. Savaş ise gazetemize yaptığı açıklamada Tarımsal üretimin dışa bağımlı olduğunu ve bu sebepten Dolar’ın yükselmesinin girdilere yansıyacağını belirtti. Yanlış tarım politikalarından kaynaklı büyük sıkıntılar oluşabileceğini belirten Savaş; “İhracat konusunda önceden beri bir sıkıntımız var ama bu son dönemlerde daha da ağırlaştı. Çeşitli nedenler ile gönderilen bazı ürünlerin geri dönüşü de söz konusu. Geri dönmüş durumda. Tarımda giderek bir çıkmazın içerisine giriyoruz” diye konuştu.

pot32475-doga-talanina-bilirkisi-destegiTarımsal üretimin tamamı dışa bağımlı. Dışa bağımlı olduğumuz için tabii ki Dolar’ın yükselmesi bu girdilerin fiyatlarının yükselmesine neden olacak.  Bu sene pekiyi bir yılda değiliz. Önümüzdeki sene için çok iyi konuşamayacağım. Şu anda çok ciddi bir tarımsal kuraklık yaşıyoruz. Şu dönemde hiç yağmur yağmadı. Şu önemde yağmur yağmazsa, diyelim ki gelecek dönmede bütün barajlar dolsa ve beklenenin iki üç katı yağmur yağsa da Bunun hiçbir şeyi yok. Şu dönemde yağmaması demek biz şu anda tarımsal kuraklık çekiyoruz demektir. Normal koşulda iklimsel normalinde baharlar yağışlı geçer. Çok kişi ekimini yapmakta zorlandı. Ekimini yapanlarda da çıkış olmuyor. Girdi fiyatlarındaki artış ile birlikte önümüzdeki sene, yetiştirici için çok daha sıkıntılı geçecek diye düşünüyorum. Hayvancılık yapanlar için konuşursak. Şu kuru dönemde yem verilmez. Özellikle küçükbaş hayvanlarda… Tamamen meradan hayvanlarını yeterince doyurabilirler. Ama şu anda meralarda ot yok. Çünkü ortalıkta yeşil yok. Yemde de hammadde de yüzde elliden fazla yine dışarıya bağımlıyız. Bu açıdan da tabii ki bu da fiyatların artışına neden olacak.

İhracat konusunda önceden beri bir sıkıntımız var ama bu son dönemlerde daha da ağırlaştı. Çeşitli nedenler ile gönderilen bazı ürünlerin geri dönüşü de söz konusu. Geri dönmüş durumda. Tarımda giderek bir çıkmazın içerisine giriyoruz. Yanlış tarım politikaları sonlucun da buraya geldik. Dışa bağımlılık giderek artıyor. Biz satamıyoruz. Hâlbuki sürekli tarım ülkesiyiz diyorduk. Özellikle çevremizdeki birçok ülkeye göre tarımsal açıdan potansiyelimiz çok fazla. Ama bunu kullanamıyoruz. Hem Ortadoğu’ya biz tarımsal üretimlerimizi satabilmeliyiz. Hem de bizim gibi bir coğrafyası olmayan, bu kadar büyük çeşitliliğe müsait olmayan Rusya gibi, Orta Asya’ya doğru giderseniz orada ki diğer Türk Cumhuriyetlerine, çok rahat ürün satabilmemiz gerekiyor. Burada tabi tarım politikalarında sıkıntı var. Oralarda yapılan hatalar sonucunda bu bir birikim. Geldi geldi ve giderek kriz ağırlaşıyor. Önümüzdeki yıllarda daha büyük bir sıkıntı olacaktır.

2

Niyazi Öztürk: Şu anda alım gücü zayıf. Bu belli oluyor. Satışlardan belli oluyor. Vatandaşlar fiyatları pahalı buluyorlar. Gittikçe daha da az satış yapmaya başlıyoruz.

Hulusi Demiroğlu: Satışlar biraz durgun. Ne iyi ne kötü diyebilirim. Ekonomik kriz etkilemiyor diyemeyiz. Etkiliyor. Alım gücü düşük. Özellikle eski yıllara göre kıyaslayamayız.

Ahmet Bedi: Domates artık seraya geçiyor. Fiyatlar gittikçe daha da yükselecek. Bunlar yine iyi zamanlar. İnsanların alım gücüde eskisi gibi iyi değil. En azından eski yıllarda daha iyi olurdu.

Erdil Cantürk: Fiyatlar aynı. Ama insanlar artık iki kilo alacaklarını bir kilo, bir kilo alacaklarını yarım kilo alıyorlar. İşler pek düzgün değil. Seraya başladık. Şu anda fiyatlar ortalarda gidiyor ancak ne kadar yükselir belli değil. Doların yükselmesi elbette alım gücünü düşürüyor ancak şu an bu pek fiyatlara yansımadı.

Murat Baloğlu: Her sene daha kötü oluyor. Eski yılları arıyoruz. Esnafın hali böyle giderse hiç iyi görünmüyor.

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif