Anasayfa / Kent Yaşamı / Kadın ve Şiddet

Kadın ve Şiddet

1

Kadın ve Şiddet

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Kapsamında CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nurcan Bingöl’ün başkanlığında “Kadın ve Şiddet” konulu panel Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’nde düzenlendi.

“Kadın ve Şiddet” konulu panele konuşmacı olarak, CHP Parti Meclis Üyesi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer;  Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan ve Psikolog Nurşen Güngör Albayrak katıldı.

İDA, ELDER, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk Kadınlar Birliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çanakkale Kadın Dayanışması Derneği ve çok sayıda vatandaşın yoğun katılımı ile gerçekleştirilen panelde kadın sorunları ve çözümleri üzerine konuşmalar yapıldı.

CHP Parti Meclis Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer; ülkemizde yaşanmış kadın cinayetlerinden örnekler vererek; “Öncelikle mevcut hükümet kadına bakış açısını değiştirmelidir.  Bugünün amacı farkındalık yaratmaktır. Ekim ayında 35 kadın kardeşimizi kaybettik. Evet, şu anda da hukuki birçok sözleşmeyle yasalar ile kadını koruyoruz. Peki, neden kadın cinayetlerini durduramıyoruz” dedi.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan, kadın haklarını korumada mevcut hukuki düzenlemeler üzerine bir konuşma yaptı. Pehlivan, “Hukuki anlamda kadına tanınan haklar noktasında iyi durumdayız. Ancak uygulamada sorunlar var. Mahkemede iyi hal indirimi sebebiyle bile cezada indirim yapılıyor. Ayrıca medya organları sürekli kadını teşhir ediyor. Haberlerde ‘kadın öldürüldü’, ‘kadına tecavüz edildi’ ifadeleri kullanılırken; erkek öldürdü, erkek tecavüz etti ifadeleri yer almıyor” dedi.

Psikolog Nurşen Güngör Albayrak, şiddetin kökeni ve eşitsizlik üzerine açıklamalar yaparak; “Eşitsizliğe ve şiddete karşı mücadele etmeliyiz. Şiddetin temelinde saldırganlık ve cinsellik yatar. Çocukluktan itibaren doğru kontrol edilemeyen bu güdüler kadınlarımızın yaşama güdüsünün tehlike sinyalleri vermesine sebep olmaktadır” dedi.

(Dilek Akşen)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif