Anasayfa / Kent Yaşamı / Dayanışma Günü’nde AK Parti’ye protesto

Dayanışma Günü’nde AK Parti’ye protesto

1

Dayanışma Günü’nde AK Parti’ye protesto

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısı ile Çanakkale Kadın Platformu, akşam saatlerinde Mümtaz Pirinççiler Meydanı’ndan Truva Atına kadar yürüyüş gerçekleştirdiler.

Dayanışma gününde Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar öncelikle yine Çanakkaleli kadın müzisyenlerden oluşan Dina’nın müzikleri ile türküler söylediler. Ardından Çanakkale Kadın Platformu üyesi Filiz Deniz’n tarafından açıklama yapıldı. Deniz son dönemde kadına karşı şiddette ve cinayetler artış olduğunu belirterek; “Her geçen yıl öldürülen kadın sayısı artmaktadır. Kadınların mücadeleleriyle elde edilen, şiddete uğrayan kadınların koruma kapsamına alınması ise ne yazık ki çirkin biçimde işletilmemekte ve kadınları erkek şiddetinden koruyamamaktadır. Her yıl öldürülen kadınların yüzde onu koruma altındayken öldürülmüşlerdir. Devletin toplum içindeki sorunları konuşarak, uzlaşmayla çözmek yerine şiddet, baskı ve öldürerek çözmesi de kişileri örnek olarak, sorunların şiddet ve öldürerek çözülmesini meşrulaştırmaktadır. Her gün bir kadının öldürülmesi ve yüzlercesinin şiddete uğraması tesadüf, münferit, kaza, erkeklerin deliliği ya da hastalığı ile açıklanamaz. Bu durum sistematik ve politik bir zihniyetin ürünüdür” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar müzikler eşliğinde Truva Atı’na doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında AK Parti İl Binası önünde duran kadınlar, sloganlar atarak sunulan Taciz Yasası’nı protesto ettiler. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif