Anasayfa / Kent Yaşamı / Balonlar gökyüzüne şiddet yerin dibine

Balonlar gökyüzüne şiddet yerin dibine

1

Balonlar gökyüzüne şiddet yerin dibine

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve  Uluslararası Dayanışma Günü” kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü  çalışanları ve vatandaşlar ellerinde renkli balonlarla sessiz bir yürüyüş gerçekleştirerek, kadına şiddet noktasında farkındalık sağladı.

Erkek tarafından kadına uygulanan şiddete karşı tepki gösteren Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları ve vatandaşlar,  Truva Atı önüne kadar ellerinde renkli balonlar ile sessiz bir yürüyüş yaptı.

İl Müdürü Ersin Fırat’ın açıklaması, işitme engelli vatandaşlar için işaret dili ile de anlatıldı. Müdür Fırat, yaptığı konuşmada; “25 Kasım 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Kararı ile ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ olarak ilan edilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla çalışmalarını sürdürmekte, Bakanlığımız  Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ ve  ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nde yer alan tedbirler göz önünde bulundurularak; Kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık  yaratma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu arttırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi başlıkları altında çok boyutlu ve tüm tarafların katkısı ile kararlılıkla sürdürülmektedir. Sayın Valimiz Orhan Tavlı Başkanlığında ilgili tüm kurumların üst düzey amirleri ile birlikte ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısını’ gerçekleştirdik. Toplantımız sonucunda, kadına yönelik şiddetle mücadelede çok önemli rol oynayan Çanakkale 2017- 2020 İl Eylem Planımız onaylanarak, 2017 yılında gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin planlaması yapılmıştır. Faaliyetlerimiz içerisinde, kadına yönelik şiddetle mücadelede hizmet sunan  diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin bilgilendirilmesini sağlamak, toplumsal farkındalığı sağlamak, kadınları hakları noktasında bilgilendirmek, cezai tedbirlere ilişkin bilgilendirme yapmak,  kadına yönelik şiddetle mücadele hizmet birimlerinin alt yapılarının oluşturulması, kentin kadınları için  daha güvenli hale getirilmesi, başta erkekler olmak üzere şiddete sıfır tolerans anlayışının halka kazandırılması öngörülmüştür “ dedi.

Müdür Fırat’ın konuşmasının ardından vatandaşlar ellerindeki renkli balonları gökyüzüne bıraktı. Yürüyüşe, Çanakkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat ve müdürlük personeli, ÇASMAK Motor Kulübü ve Gönüllü Motorcular, yürüyüşe sponsor olan kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Taksicilerin Ortak Derdi: TRAFİK

Taksicilerin Ortak Derdi: TRAFİK Çanakkaleli taksiciler çalışma şartlarını ve sıkıntılarını gazetemize dile getirirken ortak nokta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif