Anasayfa / Güncel / Limanda güvenlik tatbikatı

Limanda güvenlik tatbikatı

Limanda güvenlik tatbikatı

Çanakkale Kepez Limanı’nda yıllık ISPS Kod (Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği Kodu) yıllık tatbikatı ile acil durum tatbikatı gerçekleştirildi.

Çanakkale Kepez Deniz Hudut Kapısı Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu’nun başkanlığında çarşamba günü gerçekleştirilen ve Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Sel’in iştirak ettiği tatbikata Çanakkale Liman Başkanlığı 3 personel, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı 5 personel ve 1 bot, Özel Harekât Şube Müdürlüğü 18 personel, Deniz Limanı Şube Müdürlüğü 8 personel ve 1 Polis aracı, Çanakkale Gümrük Müdürlüğü 8 personel, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Müdürlüğü 9 personel, 1 römorkör ve KEGM botu, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Bomba İmha Müdürlükleri 10 personel ve 3 araç, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü 3 personel ve 1 ambulans, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 1 personel, Çanakkale Liman İşletmesi de Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu Evren Beceren’in koordinesinde 1 güvenlik amiri, 15 özel güvenlik personeli ve 1 gemi ile katılım sağladı.

YANGINA ANINDA MÜDAHALE

Tatbikat senaryosu kapsamında terör eylemine yönelik çalışma yapılmış olup Çanakkale Kepez Limanı’nda tahliye yapılmakta olan yük gemisinden ayrılan 3 gemi personelinin gemi acente aracına şüpheli paket yerleştirmesinin tespiti üzerine liman sahasında kontrolleri sağlanmak isterken şahısların acente memurunu rehin alması üzerine başlayan olayda tatbikata katılım sağlayan tüm birimlerin koordineli çalışması ve Özel Harekât Şube Müdürlüğü ekiplerinin denizden gemiye düzenledikleri operasyon ile rehineyi kurtarılarak 3 terörist de etkisiz hale getirildi. Senaryo kapsamında teröristlerin araca yerleştirdikleri bombanın uzaktan patlatılması sonucunda araçta ve gemide çıkan yangına ise karadan itfaiye ekipleri ve denizden de ‘Kurtarma 4’ römorkörü müdahale ederek yangın kontrol altına alındı.

Başarıyla gerçekleştirilen tatbikatın ardından kapanış toplantısında Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, koordinasyonlu çalışmalarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif