Anasayfa / Siyaset / Kale’nin kadınları meydanlarda

Kale’nin kadınları meydanlarda

nurcan-bingol

Kale’nin kadınları meydanlarda

CHP İl Kadın Kolları, Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla basın açıklamaları yaptı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl yaptığı açıklamada; “Bugün dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Yani bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür. Yaşadığımız coğrafyada; kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve  hatta serbest bırakılmaktadır. Biz CHP’li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken; eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek “Umut Var Biz Varız!” diyoruz” dedi.

Çanakkale’deki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü etkinliğine CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder, CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş, Çanakkale Belediye Başkanvekili Rebiye Ünüvar, Çanakkale Barosu Kadın Meclisi üyeleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ile çok sayıda Çanakkaleli kadın katıldı.

Meydanda toplanan kadınlar ellerinde ‘Şiddete ortak olma’, ‘Susma haykır, şiddete hayır’, ‘Cinsel sömürüye hayır’, ‘Ev ve iş yerinde cinsel şiddete son’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Merhamet dilemiyoruz, başkaldırıyoruz’, ‘Erkek sevgisi her gün beş kadın öldürüyor’, ‘Erkek vuruyor, devlet koruyor’ ve ‘Dişisine kötü davranan tek hayvan insandır’ yazılı pankartlar ile kadına şiddete tepki gösterdi.

ELDER ile Kadın Danışma Meclisi adına konuşma yapan Fatma Erdoğan yaptığı açıklamada; “Yıl 25 Kasım 1960 Dominik Cumhuriyetinde Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veren 3 kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Mirabel’in sistem tarafından katledilişinin günü. Mirabel kardeşleri anma ile başlayan tüm Dünya’da kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü olarak ilan edildiği gün. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günüdür. Kadına şiddet  “Kadının fiziksel bütünlüğünü, bireysel özgürlüğünü ve temel insan haklarını tehdit eden her türlü şiddeti” kapsar. Toplum olarak, bugün sadece kadınların değil kızı, annesi, kız kardeşi, kız arkadaşı şiddet gören erkeklerin de farkında olması ve şiddetle mücadele etmesi gerekmektedir. Şiddetin boyutları ne olursa olsun tüm dünyada kadınlar şiddet görmekte. Bugün bütün dünya kadınları, kendi ülkelerinde şiddete karşı dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Kadın sığınma evlerinin nitelik ve niceliklerinin iyileştirilmesi ve sayılarının artırılması için çalışmalar yapılmaktadır. İstihdam edilen kadın sayısının artması ve şiddetin iş yerlerinde kendini

“Mobbing” olarak gösterdiği ülkemizde, kadınların istihdama eşit biçimde katılmaları, sağlanarak Mobbing’e etkin surette karşı koyacak düzenlemeler yapılmalıdır.  Aile içi şiddeti ve genel olarak çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar yapılmalı anne –  baba eğitimleri verilmelidir.  Son beş yılda küçük yaşta evlendirilen çocuk sayısı 232.313’tür. Çocuk yaşta evliliklere acilen önlemler alınmalı buna neden olan ebeveynler yaptıklarının suç olduğunu bilmelidir.  Biz kadınların talepleri yerine getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.  Bizler başta yaşam hakkımız olmak üzere tüm dünya kadınlarıyla kadın insan haklarını savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Adına açıklama yapan Av. Demet Temel Özcan; “Gün geçtikçe daha çok duyduğumuz kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz vakalarındaki artış son derece kaygı vericidir ve özellikle ülkemizde kadınlar; evde, sokakta, işyerlerinde, cezaevlerinde, ülkenin batısında da doğusunda da her alanda şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet sadece kadınlara yönelik değildir.  Ayrıca heteroseksüel ve homofobiye yönelik dayatmalar çoğalarak LGBT’’leri ötekileştiren ve öldürülmesine neden olan nefret söylemleri de artmaktadır. Şiddet her alanda sürerken, emekten yana olan, insan hakları için mücadele eden sendikalı kadınlar gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır. Tüm bunlar karşısında kadın şiddet gördüğünde, dayak yediğinde, tacize veya tecavüze maruz kaldığında kadını koruması gereken yasalarımız ne yazık ki suçluyu koruma altına almıştır, almaya da devam etmektedir. Bizzat yasalar eliyle kurban olan kadınlar suçlu gösterilmekte, suçlular ise mağdur haline getirilmektedir. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalarak bu tür gerici tutumlara karşı her zaman direneceğiz. Altında Türk kadınını Cumhuriyetin gerisine itme hedefi yatan her türlü düşünce yapısını red ediyoruz. Kadınların şiddete uğramayacağı, öldürülmeyeceği, haklarının ihlal edilmeyeceği bir dünya için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Baykal: “Milleti Yenemediniz” Referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan’da Çanakkale’de bir programı olan ancak sonrasında programının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif