Anasayfa / Kent Yaşamı / Kadınlar İskele’yi işgal etti

Kadınlar İskele’yi işgal etti

y

Kadınlar İskele’yi işgal etti

 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, Çanakkale Kent Konseyi Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet Çalışma Grubu tarafından kent merkezinde bir etkinlik düzenlendi. Kadınların İskele Meydanı’nda şiir ve mim gösterilerinin ardından Flashmob dansı yapmaları kentliler tarafından ilgiyle izlendi.

 Barbaros, Namık Kemal, Fevzipaşa, İsmetpaşa, Esenler, Cevatpaşa Mahalle Meclisleri Çalışma Ofisleri önünde bir araya gelen kadınlar, yürüyerek etkinliğin yapılacağı İskele Meydanı’nda toplandılar.

Burada düzenlenen etkinlikte, Esenler Mahalle Meclisi Kadın Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Keziban Buldu yaptığı konuşmada; “Toplumsal evrelerden günümüze kadınların yaşadıkları acılar ve şiddet bicim değiştirerek sürmektedir. Tarih boyunca üretimin belirleyicisi olan kadın sömürü aracı olarak kullanılmışsa da kendini var etmekten vazgeçmemiştir. Kadın, toplumsal süreç içinde tüm zor koşullara direnmiş, emeğiyle sosyal hayatın değişik kesitlerinde yer almıştır. İçinden geçtiğimiz bu zor ve baskıcı dönemde yaşamın her alanında her gün şiddet yaşanırken, bir yandan karşı karşıya olduğumuz toplumsal hayattan uzaklaştırma, eve çekilme politikaları, diğer yandan kadınlara uygulanan şiddetin dozu arttırılarak kimliksizleştirilmek istenmektedir.  Kadınların üzerinde uygulanan gerici zihniyet ve bu girişimler şiddettir. Şiddetin büyüğü küçüğü olmaz. Tüm insani haklarımız olan önce birey olma, ekonomik ve tüm sosyal haklarımızın savunucusuyuz. Tüm insani haklarımızın engellenmesi bir şiddettir. Ülke ve dünya sorunlarına kafa yormak, güzel bir gelecek için aydınlanmak, sanatın değerine erişmek ve bilim içindeki kadınların sayısının çoğalmasıdır insanca yaşamak” dedi. Buldu, sözlerini Nazım Hikmetin dizeleriyle tamamladı; “Yok öyle, umutları yitirip karanlıklara savrulmak, Unutma, aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak.”

KADININ EVRİM YANILSAMASI İLGİ ÇEKTİ

Çalışma Grubu üyeleri, program kapsamında 1952 yılında Ayten Mutlu tarafından yazılan “Bir İsyan Türküsü” şiirini ve daha sonra da  koro, “Kadının Senfonik Vokali”ni seslendirdi. “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nden temel insan haklarıyla ilgili bazı maddeler, yine çalışma grubu kadınları tarafından okundu. Program, Fatih Birgücü yönetiminde hazırlanan “Kadının Evrim Yanılsaması” MİM gösterisi ve ardından da  katılımcıların Ebru Gürses eşliğinde  birlikte gerçekleştirdikleri Flashmob dans gösterisi ile sona erdi.

(Haber Merkezi – Aslı Yıldız)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif