Anasayfa / Siyaset / Edirne’den Ardahan’a CHP mitingleri başlıyor

Edirne’den Ardahan’a CHP mitingleri başlıyor

1

Edirne’den Ardahan’a CHP mitingleri başlıyor

CHP Çanakkale İl Örgütü, Parti Meclis Üyesi Mustafa Moroğlu, Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in ziyareti ve katılımları ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Parti binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Nejat Önder, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, CHP YDK Üyesi Serdar Soydan ile ilçe başkanları katıldı. Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği açıklamada Parti Meclis Üyeleri ve Milletvekilleri şu konuşmaları yaptılar;

İlk olarak söze başlayan Parti Meclis üyesi Mustafa Moroğlu, CHP tarafından yapılacak mitinglerin amacını anlatarak şunları söyledi; “Partimiz tarihimizin kendine yüklediği görevleri yapmaya, Türkiye’nin en karmaşık ve en zor olduğu dönemde yapmaya devam ediyor. Edirne’den Van’ına, Ardahan’ından Kırklareli’sine kadar Antalya’sından Trabzon’una kadar, milletvekillerimiz, parti meclis üyelerimiz, il örgütlerimiz ile birlikte büyük bir birlik ve beraberlik mücadelesine devam ediyorlar. Bu mücadeleye bugün başlamış değiller. Bu mücadeleye sadece TBMM’de yürütülen bir mücadele olmaktan ibaret kalmayacak. Milletvekillerimiz TBMM’de hem geçmiş dönemde hem de bu dönemde Türkiye’nin giderek bir diktatör tarafından yönetilmesine ilişkin yasaların çıkmasına müsaade etmeyecekler. Tıpkı geçen hafta cinsel istismar yasasında olduğu gibi bütün Türkiyeli yurttaşlar ile beraberce bu mücadeleyi, il il ve ilçe ilçe yürüterek bu karşı devrim sürecini mutlaka engelleyecekler. Bu açıklamayı Çanakkale’de yapmak bizim için ayrı bir şey ifade ediyor. Türkiye’nin bölünüp parçalanmasına ve yok edilmesine geçit vermeyeceğiz. Türkiye bu geçidi hiçbir zaman bir daha vermeyecek. Halkımıza Çanakkaleli yurttaşlarımıza umutlarını kaybetmemelerini, her zaman ‘tıpkı kurtuluş savaşında olduğu gibi, tıpkı bir hafta öncesinde’ olduğu gibi Türkiye’nin geriye gitmesini engelleyecek çok büyük örneklerimiz var. En büyük örneğimiz ulusal kurtuluş mücadelemizdir. O mücadele Türkiye’nin hiçbir yurttaşını, renginden, cinsinden, dilinden, mezhebinden ötürü ayırmadan başarıya ulaşmış bir mücadeledir. Bugünde CHP’ye düşen en büyük görev, yine bu ayrımı ortaya koymaya çalışanlara karşı bir birlikteliği ortaya koymaktır. Bunun için Türkiye’nin her tarafında 3 Aralık’ta Adana’dan başlayan ‘Türkiye’yi böldürtmeyeceğiz’, ‘Türkiye’nin birliğine, dirliğine dokundurmayacağız’ diye yola çıkan mitingler ile başlıyoruz. Çanakkaleli yurttaşlarımızın da emin olmalarını ve umutlarını kaybetmemelerini diliyorum.”

“OHAL İLE DEVLET YAPISI DEĞİŞTİRİLİYOR İSE DÜŞÜNMEK LAZIM”

Muğla Milletvekili Akın Üstündağ ise cinsel istismar yasasını eleştirerek başladığı konuşmasında, kadınların kendi haklarına ve çocukların haklarına sahip çıktığında neler olabileceğini hep beraber görüldüğünü belirterek şu şekilde devam etti: “Avrupa Parlamentosu’nun almış olduğu bir karar var. Avrupa Birliği ile ilgili Türkiye’nin müzakere sürecinin durdurulmasına yönelik tasfiye kararı aldı. Bu önemli bir karardır. Bu karar neden alınmıştır. AB, Türkiye’de neyin olumsuz gittiğini görmüştür. Bunları toplumun, insanlarımızın çok iyi irdelemesi ve değerlendirmesi lazım. Eğer bir ülkede OHAL adı altında hukuksuzluk, temel hak ve hürriyetlerin tamamen kaldırılmasına kadar giden bir noktaya gelmiş ise, burada herkesin çok iyi düşünmesi lazım. Eğer bir ülkede OHAL kararnameleri ile devlet yapısı değiştiriliyor ise devletin işleyişine ilişkin kararlar alınıyor ise, insanlar mahkeme kararı olmadan içeri atılıyor ise ki mahkeme kararı var ise herkes cezasını çekecektir. CHP olarak her zaman bunu söylüyoruz. Hukuk muayedeleri ve cezalar eğer mahkeme kararı olmadan idari kararlar ile yapılıyorsa, özellikle bir siyasi iktidarın tek başına aldığı kararlar ile yapılabiliyorsa bu demokrasiye uygun bir yönetim tarzı değildir. Eğer, bir ülkede mahkeme kararı olmada, sivil toplum örgütleri, dernekler, vakıflar kapatılıyor. Basın organları, tvler, radyolar, gazeteler kapatılıyor, gazeteciler içeriye alınıyorsa, bunu da geçtik, Milletvekilleri tutuklanıyorsa burada ciddi bir sıkıntı vardır. Milletvekilleri yargılansın, dokunulmazlık olmasın, sadece kürsü dokunulmazlığı ile Milletvekilinin hiçbir baskı altında kalman konuşabilme hakkını her zan savunduk.

ANAYASA YAPILACAKSA UZLAŞI İLE YAPILMALI

“Bu ülkede bir Anaya yapılacak ise uzlaşı ile yapılası lazım. Bütün toplum kesimlerinin uzlaştığı, üzerinde mutabık kaldığı ve herkesin bu benim Anayasam diye sarıldığı bir yasa olması lazım. Maalesef Türkiye’de Anayasa bu şekilde yapılmıyor. Sistemi değiştiren bir Anayasa görüşmeleri iki parti arasında tezahür ediyor. AKP ve MHP arasında bir görüşme trafiği ile bu yapılmaya çalışılıyor. Bu son derece yanlıştır.

BAŞKANLIK SİSTEMİ CUMHURİYETE UYGUN DEĞİL

Başkanlık sisteminin Türkiye Cumhuriyeti’ne uygun olmadığını düşünüyoruz.  Tek başına meclisi feshetme yetkisi, tek başına hükümeti, Bakanları atama ve Hükümetin başı olma, Başbakanlığı, meclisi ortadan kaldırma yetkisi tek bir kişide olmasını istemiyoruz. Özellikle kandırılmaya meyilli, şimdi ve daha sonra gelebilecek olan o tek kişinin, padişahın, o mutlak hâkimin hata yaptığı zaman bu toplumunda onun ile beraber vebal ödemesi noktasına gelmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“SUÇLU SUÇSUZ HERKES TORBANIN İÇİNDE”

 Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yaptığı konuşmada bir kadın olarak getirilen önergeden utandığını belirterek şunları söyledi:  “Bugün 25 Kasım ben bu yüzden buradayım. Çünkü 25 Kasım dünyada kadına yönelik şiddet ile mücadele günü olarak ilan edildi. Tabii ki bugünler bir güne sığdırılmaz da denilebilir. Ben, bugünleri önemsiyorum çünkü bir farkındalık yaratma ve eksiklerimizi görme adına bugünleri bir fırsat görüyorum. Bugün bu yüzen yapacağımız panel için buradayız. Türkiye çok ağır bir süreçten geçiyor. Ülke bir taraftan terör tehdidi altında, bir tarafta savaşın eşiğinde, bir tarafta başarılı olmayan bir darbe süreci. KHK’lar ile de bakıyorsunuz suçlu suçsuz, bağlantılı bağlantısız, alakalı alakasız, yeterince soruşturulmadan değerlendirilmeden her iki kesimde bu torbanın içine atılarak adeta bir yol temizliği yapılıyor. Bunun bir sebebi var. Bu kadar dernek, yüz binlerce insan, bu kadar şey bir şey için yol temizliği i,n yapıyor. Nedir dersek eğer Başkanlık, Başkanlık, Başkanlık. Tek derdi Türkiye’nin Başkanlık. Dolar bugün ne kadar oldu bilmiyorum.

“KAPILARI KAPATIP YAŞAYAMAZSINIZ”

Baktık, gördük ki bu esnada AB görüşmelerinde gerek kadın hakları, gerek insan hakları gerek yasal mevzuattaki düzenlemelerde olsun gerçekten çok önemli adımlar atıldı, düzenlemeler yapıldı. Hâlbuki AB, her şeyin başı ya da sonu değil. Ama çok önemlidir. Tek başınıza kapılarınızı kapatıp yaşayamıyorsunuz. H anlamda demokrasiniz, ekonominiz, insan haklarınız, yani kendimi soyutlayıp tek başımıza yaşayamayız. Bu anlamda AB uyum ve üyelik alanında ki çalışmaları ve yapılanları önemsiyorum.

“BİR KADIN OLARAK ÖNERGEDEN UTANIYORUM”

Bir kadın olarak meclise getirilen önergeden utanıyorum. Çünkü bir kadın olarak o önergede cinsel istismar, tecavüz suçunu işleyenleri biz af edelim diyor. Hukukta böyle bir şey olabilir mi? Türk Ceza Hukukunda şu tarihe kadar adam öldürmek serbest diyebilir miyiz, böyle bir şey olabilir mi? Olamaz. Ama o kadar alışmış ki Sayın Bakan ve AKP iktidarının temsilcileri, ‘Dün dündür, bugün bugündür’ diyor. Bugüne kadar tecavüz serbest olsun. Bundan sonra bir şeyler yaparız. Maalesef bu önerge öncelikle CHP kadınlarının erkeklerimizi, Milletvekillerimizin, tüm STK’ların vicdan sahibi insanlarımızın desteği ile geri adım attırılarak geri çekildi.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Baykal: “Milleti Yenemediniz” Referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan’da Çanakkale’de bir programı olan ancak sonrasında programının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif