Anasayfa / Siyaset / Cinsel İstismar Yasası’na yeni düzen

Cinsel İstismar Yasası’na yeni düzen

20160719_adana-daki-cinsel-istismar-davasi

Cinsel İstismar Yasası’na yeni düzen

Geçtiğimiz günlerde büyük tepkiler alan ve komisyona çekildikten sonra rafa kaldırılan Cinsel İstismar Yasası üzerinde yapılacak bir düzenleme ile yeniden meclise taşınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada; “Kadın meselesi, son günlerde yoğun bir şekilde öne çıktı. Dikkatimi çeken bu kanun değişikliği teklifinin özenli hazırlanmadığını ve istismara açık olduğunu gördüm. Hükümetimize, Meclisimize ve hatta toplumumuza, bu yasanın daha geniş mutabakatla ele alınmasını tavsiye ettim. Hükümetimiz de geri çekilmesini kararlaştırdı. Geniş mutabakatla yeniden parlamentomuza gelecektir” diye konuştu.

Özellikle Roman vatandaşların  içerisinde sıklıkla görülen erken evlilik durumu sebebi ile eşleri hapiste olan Roman anneler yasanın çıkacağı umudu ile bir bekleyiş içerisine girmişti. Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan   “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında yaptığı basın açıklamasında ; “21.11.2016 tarihinde, başta kadın ve çocuk hakları temelli olmak üzere, Çanakkaleli sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve kentliler ile Çanakkale İskele Meydanı’nda, halk arasında “istismar yasası” olarak bilinen, adıyla kaim önergeye ilişkin ortak basın açıklaması yaptık. İskele Meydanı’nda yapılan basın açıklaması esnasında, siyasi çıkarlar öncül olduğunda ne halkın birliği ve bütünlüğüne, ne vatandaşların dirliğine sadakati bulunmayanlar tarafından kasıtlı olarak meydana gönderilmiş 3-4 kişilik bir grup vatandaşımız provakatif olarak siyaseten kullanılmak istenmişlerdir. Kaldı ki, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ve roman vatandaşlar, yaptıkları basın açıklamalarıyla, erken yaşta evliliğin Roman gençler için bir çıkış yolu olmadığını, onların erken evliliğe değil eğitime ihtiyaç duyduklarını, eğitimsizlik ve rol model sorunlarına çözüm istediklerini belirtmişlerdir. Bizler, kendi kendini “davanın savcısı” ilan eden siyasi kadrolarla, sahte delillerle, muhaliflerin Engizisyona yaraşan yöntemlerle toplatılması ile aydınlarımızın, yazarlarımızın, gazetecilerimizin yıllarca ailelerinden ve çocuklarından koparılarak haksız olarak tutuklanmalarının acısını, kahrından vefat edenlerin yasını onlarla birlikte yaşamış olanlar; biliriz ki, tutukluluğun ve mahkumiyetin haksızlığı kadar, haklılığı da mahkum yakınlarının yaşadığı acıyı serinletmeyecektir. Biz hukuka uygun olarak tutuklananların suçsuz yakınlarının da yaşadığı acıyı bilir ve yüreğimizde duyumsarız. Bu nedenlerle meydana gönderilen vatandaşlarımızı en derin saygılarımızla karşılamak ile birlikte, onların acısını kullanarak her zaman olduğu gibi en kutsal değerden, en temiz vicdandan bile siyasi istismar vesilesi çıkaranlar adına bir kez daha utanmış bulunmaktayız” dedi.

(Dilek Akşen)

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Baykal: “Milleti Yenemediniz” Referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan’da Çanakkale’de bir programı olan ancak sonrasında programının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif