Anasayfa / Siyaset / Diktatörü deviren üç kadın

Diktatörü deviren üç kadın

 mirabelDiktatörü deviren üç kadın

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Av. Güneş Pehlivan günün anlam ve önemine değinerek, bugünün altında yatan trajik öyküyü anlattı.

Pehlivan yaptığı açıklamada 25 Kasım’ın tarihsel anlamına değinerek; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, Dominik Cumhuriyetinin diktatörlük çağında, Mirabel Kardeşler adıyla anılan üç cesur muhalif kadının katledilmesiyle sembolleşmiştir. Trujillo, iktidarda olduğu dönem boyunca ülkenin “ekonomik gelişimine katkıda bulunduğu için” ve ülkeye “altyapı hizmeti” sağladığı için dönemin burjuva sınıfı tarafından oldukça destek almıştır. Burjuva sınıfı, ekonomik kaygıları yüzünden bu diktatörün işlediği tüm cinayetlere, ihlal ettiği tüm insan haklarına göz yummuştur. Ülke ekonomisinin “gelişimi” yolsuzluğu da beraberinde getirmiştir. Bu ekonomik gelişimden faydalanabilenler de sadece Trujillo, yakın ailesi ve ona yakın kalmayı seçen iş adamları olmuştur. Öyle bir liderdir ki, yandaşları ondan “şef” diye bahsetmiştir. Narsisizmi yüzünden ülkedeki şehirlerin, dağların isimlerini, kendi adıyla değiştirmiştir. Kendisine karşıt olan görüşlere tahammülü yoktur. Ona karşı gelenlerin hepsi ya tutuklanmışlar, ya da “faili meçhul” olarak katledilmişlerdir. Trujillo tarafından yuhalanıp hedef gösterilen Mirabel Kardeşlerin cezaevinde olan eşlerini ziyaretten dönerken, eli sopalı diktatör taraftarları tarafından katledildikleri gün olan 25 Kasım 1960, devlet bu cinayeti kayıtlarına “trafik kazası” olarak geçse de, Trujillo’ya karşı halk ayaklanmasının başladığı gün olmuştur. Tarih tanıdıktır. Tarih hafızamızdır” dedi.

Pehlivan sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Kadınlarına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın yükseldiği, kadınlarını katleden, kadınlarını aşağılayan, “bilin bakalım kadın mı, kız mı” kumarına soyunan, kadınlarının kahkahalarına bile göz diken tek bir ülke yoktur ki; kalkınmışlığı ve gelişmişliği iddia etsin. Kadın hareketini zayıflatarak, ilkel ataerkil ve heteroseksist nefret yasalarını geçirmeye soyunurken kadınların tepkisini kırmak amacıyla planlı ve kasıtlı olarak kadın derneklerini kapatan,  kız çocuklarını eğitim politikalarıyla sistemin dışına atan, lgbti ve transfobik cinayetleriyle ahlakını ve namusunu tesis eden(!) tek bir ülke yoktur ki; refahı, çağdaşlığı, dünya ülkeleri arasındaki itibarı talep etsin. Erkeğe ayrıcalık ve kadına ayrımcılığı adalet belleyen yasalarla, kadını katledeni ödüllendiren, kadının ise erkek şiddeti karşısında öz savunma hakkını tanımayan tek bir ülke yoktur ki; mülkünün temeli çökmesin. Atatürk Cumhuriyetinin aydınlık, laik, özgür ve çağdaş kadınları hakkını, hukukunu, cumhuriyetini, çocuklarını ve geleceğini korudukça; tek bir diktatör yoktur ki, nihai zaferini ilan etsin.”

(Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Seçim Sürecini Değiştireceğim”

“Seçim Sürecini Değiştireceğim” Cumartesi günü gerçekleştirilen Kent Konseyi Başkanlık yarışını, Engin Kandemir ve yönetim kadrosu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif