Anasayfa / Kent Yaşamı / Çocuk Çok Haklı

Çocuk Çok Haklı

cocuklar%c2%a6-m%c2%a6-z%c2%a6-korumal%c2%a6-y%c2%a6-z-7Çocuk Çok Haklı

“Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya kapsamında Çanakkale Kent Konseyi, İnsan Hakları Derneği Çanakkale şubesi ortaklığında “Çocuk Çok Haklı” paneli Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal tesislerinde gerçekleştirildi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü nedeni ile gerçekleştirilen panelde Çocuğa Yönelik Şiddeti Önleme Ortaklık Ağı’ndan Sosyal Hizmet Uzmanı Zeynep Mutlu ve Avukat Özcan Güven’in konuşmacı olarak katıldığı paneli İnsan Hakları Derneğinden Avukat İnci İncesağır yönetti.

Avukat İnci İncesağır yaptığı konuşmada; “Çocuk hakları çocuğa yönelik şiddet ve istismarın önlenmesi için temel bir takım konuları paylaşmak ve sorulara yanıt vermek için buradayız. Çocuk istismarı konusu sadece cinsel istismardan ibaret değildir. Gündemde olduğu için cinsel istismar akla geliyor. Dünya ve Türkiye’de çocuklar çok çeşitli açılardan istismara maruz kalıyor. Yoksulluk, çocuk işçiliği, şiddet, savaş, çatışmalar bütün bunlar çocuk istismarının çeşitli boyutları. İstismar konusunu geniş düşünmeliyiz. 2013 yılından itibaren TÜİK bölge bazlı veri paylaşımı yapıyor. Buna göre İstanbul, Kocaeli, Bursa büyük şehirlerin verileri paylaşılırken 2013 yılı sonrası Çanakkale verilerini alamıyoruz. 2013 yılına baktığımızda istismar konusunda nüfusa oranla ciddi anlamda yükseklik söz konusu” dedi.

Avukat Özcan Güven; “İnsan hakları alanında usulüne uygun yürürlüğe konulmuş sözleşmeler bir nevi anaysa hükmü taşıyor. Aynı şekilde uygulamalar bu sözleşmelere aykırı olamıyor. Çocuk hakları sözleşmesinde yer alan hükümler çerçevesinde baktığımızda iç hukuk kurallarında getirdiğimiz hükümler çocuk hakları sözleşmesine aykırı olamaz. Aykırı olursa sözleşme hükümlerinin doğrudan uygulanması gerekir” dedi.

Ayrıca Çanakkale Kent Konseyi Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında Cevatpaşa Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde “Çocuk İhmal ve İstismarın Önlenmesi” paneli de düzenledi.

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar yaptığı konuşmada; “Yaşamın her alanında koruyucu önlemler büyük önem taşır. Koruyucu önlem daha kolaydır ve olumsuz bir durumun daha hasarsız atlatılmasına fayda sağlar. Biz çocuklarımızı öncelikle koruyacağız. Koruma ailede başlıyor. Devlet de sosyal devlet olduğunu söylüyorsa ilk önce çocukları koruyacaktır. Öncelik her zaman çocuk olmalı ve çocuklar koruma altına alınmalıdır. Çocukların ihtiyaçlarını önceliğe alan aileler ve devlet olmalı. İstismar,  0-18 yaş arasındaki çocukların psikolojik (ruhsal), bedensel, ekonomik, sosyal açıdan; aile, toplum, devlet tarafından herhangi bir şekilde ihmal edilmesidir. Aile koruyucu tedbirleri almalı, devletinde uluslararası sözleşmelerde imzası olduğu görevleri yerine getirme konusunda hükümlülüğü var. Bunların gerçekleşmesi çocukların gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif