Anasayfa / Manşet / Bu seçim başka seçim

Bu seçim başka seçim

untitled-1Bu seçim başka seçim

17 Aralık 2016 tarihinde Çanakkale Kent Konseyi seçimli genel kurulu yapılması planlanıyor. Seçim sonrası yapılan ilk Genel Kurul’da oybirliği ile alınan karar gereğince, ilgili dernek ve vakıfların bir çoğu oy kullanamayacak. Başkanlık için bu dönem, çok sayıda adayın çıkacağı ileri sürüldü. Şimdilerde fırtına öncesi sessizlik yaşanan Kent Konseyi’nde, adayların belirlenmesinin ardından seçim tarihine yakın oldukça hararetli günler yaşanacağa benziyor.

Önceki seçimlerin aksine, bu dönem yaklaşık 130 temsilcinin oy kullanması beklenen konsey seçimlerinde, bu yıl 3 ila 5 ismin yarışacağı öğrenildi. 2016 bütçesinin 1,5 Milyon olan, 2017 bütçesinin ise 2 Milyon olması beklenen Kent Konseyi’nin başkanlığına çok sayıda ismin aday olması bekleniyor.

DERNEK VE VAKIFLARIN TAMAMI OY KULLANAMAYACAK

Bu seçimin önceki seçimlerden büyük bir farkı var. Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurulu’nda değişen yönetmelik gereği ilgili dernek ve vakıfların tamamı bu seçimde oy kullanamayacak. 18 Ekim 2014 tarihinde yapılan seçimli genel kurulun ardından yapılan ilk toplantıda, oybirliği ile alınan “İlgili dernekler ve vakıflardan, seçimli genel kurullar dışında bir dönemde en az 2 genel kurula katılmış olanlar seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olacaklardır” maddesi gereği 17 Aralık 2016 tarihinde yapılacak seçimde ilgili derneklerden 67, vakıflardan ise 2 tanesi temsiliyet hakkına sahip oldu. Herkesin katılımcı olarak yer alıp görüş bildirebileceği seçimli genel kurulda kamu kuruluşları ve siyasi partilerin haricinde katılıma hak kazanan dernek ve vakıflarla birlikte yaklaşık 130 kişilik bir hazirun listesi oluşturulması bekleniyor.

Çanakkale Kent Konseyi, Son Değişiklikleriyle Kent Konseyi Yönetmeliği’nde “Genel Kurul; yürütme kurulunun, meclislerin ve çalışma gruplarının seçim ve çalışma esaslarını, bu Yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla, çalışma yönergesi ile belirler.” ifadelerinin yer aldığı 10.Maddesine dayanarak hazırladı. Maddeye göre düzenlenen, ilgili dernek ve vakıfların temsilci bulundurma hakkı, iki seçimli genel kurul arası yapılan genel kurulların en az ikisine katılması şartı konuldu.

Seçimde temsilci bulundurmaya hak kazanan 67 derneğin ise en geç 15 gün öncesine kadar yazılı olarak Kent Konseyi’ne bildirmek zorunda, aksi halde oy kullanamayacak.

(Eylem Gözeldere)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif