Anasayfa / Güncel / Tasa tasarısı

Tasa tasarısı

dsc_0220

Tasa tasarısı

Geçtiğimiz günlerde altı erkek milletvekili bir yasa tasarısını meclise taşıdı. Neredeyse bütün muhalif siyasi partiler ve STK’lar bu yasa tasarısını protesto etti, eylemler yapıldı. Öyle bir yasa ki sunulduğu hali ile meclisten geçse de mağdur olacak kadınlar var, hatta kız çocukları var, geçmese de mağdur olacak kadınlar var…

Erken evliliklerin son derece olağan olduğu, hatta kız çocuklarının hiç büyümeye fırsat bulamadığı roman mahallelerinde 13 yaş ve sonrasındaki evliliklere sık rastlanıldığı gibi, hemen anne baba olmak da adetten sayılıyor.  Bu  bölgelerde istisnaların elbette ki dışında iyi bir eğitim almak, hayat kalitesini yükseltmek, kariyer yapmak gibi deyimlerin yeri hiç yok!

Bir ellerinde evlilik cüzdanları, diğer ellerinde evlatları öylece bekleyen bu kadınlar büyürken neredeydiniz? Üstelik bu yıllardır süren acı ama gerçek bir durum. Gettolaşıp, kendi kabuğunda yaşayan bu kadınları ne zaman göreceksiniz?

Eğer yasa bu haliyle meclisten geçse idi birçok kız çocuğu mağdur olacaktı. Eğer yasa meclisten geçmezse eşleri hapiste olan Roman kadınlar mağdur olmaya devam edecek.

Peki ya bu yasa tasarısı gündeme hiç gelmeseydi ne olacaktı? Gelince ne oldu? Yasa tasarısı geçerse ne olacak?

Hiçbir şey! Belki kocasını yanında isteyen Roman kadınlar kurtulacak. Peki, 17 Kasım ve sonrasında düğün dernek kuran 18 yaş altı Roman çocukları ne olacak?

Tabi bu arada binlerce kadın dayak yemeye, öldürülmeye, para karşılığında fuhuşa zorlanmaya devam edecek. Binlerce kız çocuğu ya kendinden yaşça büyük birine öyle veya böyle verilecek, istismar edilecek, dilendirilecek.  Bizim artık düşmanca muhalefetten, elimizde pankartlar ve kimsenin gerçekten dinlemediği basın açıklamalarından fazlasına ihtiyacımız var. Yoksa ancak yeni tasalar tasarlarsınız. Tasalanıp dururuz. Ne olacak bu çocuklar!

(Dilek Akşen)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif