Anasayfa / Eğitim / Öğretmen açlık sınırında

Öğretmen açlık sınırında

ahmet-mantasÖğretmen açlık sınırında

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Eğitim ve Bilim Sendikalarının Şube Başkanları öğretmenler gününü ve öğretmenlerin günümüzdeki ekonomik durumunu değerlendirdiler. Başkanlar OECD ülkeleri içerisinde Türkiye’deki en düşük gelirli meslek gurubunun öğretmenlik olduğunu belirttiler.

Yapılan araştırmalara göre, öğretmenlerin atanma sorunundan ekonomik sıkıntılara kadar pek çok konuda dertli oldukları belirlendi. Mezun olduktan sonra atanmak için sıra bekleyen, atandıktan sonra ise maddi manevi sorunlarla mücadele eden öğretmenlerin, tüm bu olumsuzluklara rağmen çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için fedakarca mücadele etikleri tespit edildi.

24 Kasım Öğretmenler Gününe özel gazetemize açıklama yapan eğitim sendikaları şube başkanları, öğretmenlerin durumunun içler acısı olduğunu belirttiler. Sendika yöneticileri gazetemize yaptıkları açıklamada öğretmenlerin ekonomik olarak neredeyse açlık sınırında yaşadıklarını ifade ettiler. OECD ülkeleri içerisinde Türkiye’deki öğretmenlerin dünyadaki en düşük ücreti alan meslek grupları içerinde olduğunu açıklayan sendika başkanları yaşanan ekonomik sıkıntı ile daha vahim bir duruma düşeceğinin altını çizdiler. Görülerini gazetemiz ile paylaşan sendika başkanlarından Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş; “Son yaşanan olumsuzluklar, darbe girişimi, OHAL’in ilan edilmesi, KHK’ların yaşanması ile birlikte öğretmenlerin iş güvencelerinin olmadığı kaygısı çok yüksek. Bu anlamda büyük bir sıkıntı yaşıyorlar. Bu yaşanan olumsuzluklara yönelik öğretmenlerin kendilerini mutlu hissetmediğini düşünüyoruz” derken, Eğitim-Sen Şube Başkanı Telat Koç ise “Öğretmen, bugün iş güvencesi elinden alınmış ve sözleşmeli hale getirilmiştir. Buna ek olarak yaşam standardında açlık sınırına yakın bir durumda yaşamaktadır. Buna ek olarak 30 bine yakın öğretmen ihraç edilmiş yine yaklaşık olarak 20 bini aşan öğretmen açıktadır” diye konuştu.

25 Kasım öğretmenler günü dolayısı ile görüşlerini aldığımız sendika şube Başkanları şunları söylediler:

Eğitim-İş Şube Başkanı Mantaş: “24 Kasım öğretmenler günü Atatürk’ün başöğretmen olarak tanınmasının yılı olarak kabul edildiği gün olduğundan kaynaklı öğretmenler günü olarak kutlanıyor. Öğretmenlerin yüzde 50’den fazlası geçim derdinde olduğunu düşünüyor, mesleki bir sürü kaygılar taşıyor. Son yaşanan olumsuzluklar, darbe girişimi, OHAL’in ilan edilmesi, KHK’ların yaşanması ile birlikte öğretmenlerin iş güvencelerinin olmadığı kaygısı çok yüksek. Bu anlamda büyük bir sıkıntı yaşıyorlar. Bu yaşanan olumsuzluklara yönelik öğretmenlerin kendilerini mutlu hissetmediğini düşünüyoruz. Bir sürü açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler oldu. Çanakkale’de de bu olumsuzluğu yaşayan birçok öğretmen var. Kimisi FETÖ, kimisi başka terör gruplarıyla ilgisi olduğu iddiası ile açığa alındı. Ancak bunlar ile ilgili somut bir kanıt ortada yok. İnsanların ifadeleri alınmamış, savunma hakkı tanınmadan böyle bir uygulamaya gidildi. Atanamayan öğretmenler ortada duruyorken, Bakanlık sözleşmeli öğretmenler ile bu oluşturulan açığı kapatmayı düşünüyor. Bu gibi uygulamalar ile eğitime çare olmayacağını, eğitim uzmanları, pedagoglar, eğitim ile uğraşan herkes biliyor. Öğretmenlerin mutlu olmadığı, eğitim sisteminde hukukun hiç olmadığı, liyakata dayalı bir eğitim öğretimin hiç olmadığı anlayış ile eğitim sisteminde başarı beklemekte çok yanlış.


sadsadDÜNYADAKİ EN DÜŞÜK ÜCRETİ ALAN MESLEK

OECD ülkeleri ile kıyasladığınızda dünyada ki en düşük ücreti alan meslek gruplarından biri Türkiye’deki öğretmenler. Hem çok çalışıyorlar hem de az ücret alıyorlar. Bugün dolar 3.50’ye dayanmış. Daha önce birkaç kuruş arttı diye faiz lobisi diyerek ortalığı ayağa kaldıranlar şu anda sesini çıkartmıyor. Türkiye’de alım gücü düşüyor, kişi başına düşen milli gelirde düşme var. Bu eğitimciye de, eğitimin kalitesine de, eğitim sorunlarına da yansıyor. Eğitim İş olarak bu konu ile ilgili yaklaşık bir buçuk ay önce öğretmenler arasında bir anket yapmıştık.  Tablo çok kaygı verici. Ayrıca öğretmenin mutsuz olması mesleğini çok iyi icra etmemesi anlamında geliyor.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİYİ BİR ARADA İSTEMEYEN BİR SİSTEM VAR

14 yıldır bu ülkeyi tek iktidar yönetiyor. 4 tane Milli Eğitim Bakanı değişti ve her gelen Bakan kendine göre bir sistem koyuyor. Öğretmenler sisteme alışamadan sistem değişiyor. Öğrencilerde aynı. Bugün 24 Kasım ama öğretmenler öğrencileri ile günlerini kutlayamadı. Neden? Çünkü TEOG sınavı vardı. Buradan öğretmenler ve öğrencilerin 24 Kasım’da bir araya gelmemelerini isteyen bir sistemi düşünün. Böyle bir sistem var. Öğretmenler mağdur durumda. Öğretmenlerin içler acısı bir durumu var. Bu durum eğitimin içler acısı durumu ile paralel yürüyor. Ülkenin içinde bulunduğu zorluklar ile bu paralellik kendini ortaya koyuyor.

EKONOMİK ÖZLÜK HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ

Eğitim İş olarak Bakanlığa taleplerimizi ilettik. Ekonomik zorlukları, ek ders ücretlerini, öğretmenlerin eğitim öğretim ödeneği ile ilgili, ek derslerin ücretlerinin ödeneği ile ilgili kendine hayatta sosyal ve kültürel belirli bir statü edinmiş, güvenilir bir meslek olmaya yönelik taleplerimizi ilettik. Bunları kendiliğinden iktidardan beklemek olmaz. Hak verilmez alınır şiarı ile bizim örgütlü bir şekilde mücadele edip, mesleğimizin onurunu ve ekonomik özlük haklarımızı korumamız gerekiyor. Bu yüzden de tüm eğitim çalışanlarını mücadele etmeye çağırıyoruz.  Eğitim İş Şube Başkanı olarak tüm öğretmenlerin, öğretmenler günün kutlu olsun diyorum.”

Eğitim-Sen Şube Başkanı Koç: “Eğitim ve Bilim emekçisi Sendikası olarak yaklaşık yüz yılı aşkın bir süredir eğitim alanında mücadelenin içindeyiz. Bu süreçte de özellikle bu mücadelemizi hem kişi hak ve özgürlüklerden, hem de evrensel ilkelerden hareket ile devam ettirmeye çalışıyoruz. Önceliği belirttiğimiz konulardan birisi, özellikle özgür ve çağdaş bir toplumun oluşması. Sorgulayıcı aklın ve bilimin yol göstericiliğinde şekillenen Türkiye Cumhuriyeti’nde şu aşama antidemokratik uygulamaların gündeme geldiği süreçte ve özellikle de örgütlenme karşıtı mücadeleler geldiği sürece kavram kargaşası özellikle yapılan bir konu.

headlineATATÜRK: “MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞLARI ÖĞRETMEN MAAŞLARINI GEÇMESİN”

24 Kasım’ın özellikle öğretmenler günü olarak kutlanması da Türkiye’de tam bir kara mizah. Çünkü dünyada öğretmenler günü öğretmenlik statüsü sözleşmesinin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmesinden hareketle 5 Ekim’de. Türkiye’de ise Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde özellikle aydınlanmayı bütün ülkeye yaymak için gerçekleştirilen harf devrimi sonrasında Atatürk’ün başöğretmen olarak kabul edilmesi ve öğretimin başlama süreci 24 Kasım olarak değerlendiriliyor. Atatürk, öğretmenlere, eğitime ve bilim çalışanlarına çok öne vermiş. O kadar ki maaşlarının belirlenmesi aşamasında Milletvekillerinin maaşlarının, öğretmenlerin maaşlarının kadar olması gerektiği vurgusunu yapmış. Atatürk’ün bu kadar önem verdiği ve Aydınlanma’nın taşıyıcısı olan öğretmenler bu çabalar içinde 12 Eylül 1980’de darbe içerisinde öldürülmüşler, sürülmüşler, işkencelerden geçmişler, yurt dışına kaçmak zorunda kalmışlar. Atatürk’ün devrimlerine ve aydınlanma yoluna sahip çıkıyoruz ancak 24 Kasım’ı 12 Eylül’ün bir getirisi olarak gördüğümüz için kabul etmiyoruz.

15 YILDIR ÖĞRETMENE HAKARET ETMEMİŞ YÖNETİCİ YOK

Öğretmenlerin günümüzdeki durumuna baktığımızda son 15 yılı geçen bir süreçte devletin hangi kademesine gelirse geldin nerede ise öğretmene hakaret etmemişi öğretmeni aşağılamamış bir devlet yetkilisi yok. Buna ek olarak öğretmen bugün iş güvencesi elinden alınmış ve sözleşmeli hale getirilmiştir. Buna ek olarak yaşam standardında açlık sınırına yakın bir durumda yaşamaktadır. Buna ek olarak 30 bine yakın öğretmen ihraç edilmiş, yine yaklaşık olarak 20 bini aşan öğretmen açıktadır. Yani 12 Eylül faşizminin farklı bir uygulaması devam etmektedir. Bu durumda bütün halkımızı eğitim ve bilim emekçileri hedef alındığı bir durumda eğitim ve bilim emekçilerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

(Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif