Anasayfa / Güncel / Kumtepe’den yasa yorumu

Kumtepe’den yasa yorumu

 sebnem-kumtepe

Kumtepe’den yasa yorumu

Cevatpaşa Mahalle Muhtarı Şebnem Kumtepe son günlerde gündemde sıklıkla yer bulan ve tepkiler dolayısıyla geri çekilen cinsel istismar yasa tasarısı ile gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Toplumsal sorunların çözümü noktasında yasa koymaktan çok daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu ifade eden Kumtepe; “Kendi rızaları olduğu iddiasıyla erken yaşta evlilik yapan, sadece bir grubun mağduriyeti bütün topluma yansıtılamaz. Eğer gerçekte bu kapsamda bir mağduriyet varsa hukuki bir takım yollarla çözülebilir. Anlam kargaşası yaratıp, toplumları kutuplaştırmanın bir anlamı yok. Devletin görevi mağdur vatandaşı daha da mağdur hale getirmek değildir.  Erken evlilik, çocuk gelinler zaten kanayan bir yaradır. Bizim eğitim seviyesini yükselterek sorunun çözümünü bulmamız gerekmektedir. Özellikle erken yaşta evlilik yapanların mağduriyetini gidermek istersek bunun çözümü yasa çıkarmak olmamalı.  Geleneksel olarak erken evliliklerin yaşandığı toplumsal gruplarda değişimin en alttan başlayarak, köklü bir yenilikle gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca bu grupların kültürel yapılarını da bozmadan, onları dejenere etmeden bir yaklaşım sağlanmalıdır. Yasa çıkarmak kesinlikle bir çözüm değildi keza geri çekildi. Eğer özellikle Roman vatandaşların mağduriyet yaşadığı noktasında bir görüş varsa özel bir başlık altında çözüm aranmalıdır. Ayrıca mağduriyet başka bir şeydir. Özellikle Roman mahallerinde ola gelen bu sorun kültür yapısından kaynaklanır ki bütün evlilikler bilinçli yapılır. Bu noktada vatandaşlar bedeli ödemeye hazırdır. Yasa koyucuların böyle hassas noktalarda çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. ”

Eğitim sisteminin köklü değişikliklere ihtiyacı olduğunu ve çocukların bilgi yükünden kurtularak sosyal yaşama entegre olmaları gerektiğini savunan Kumtepe; “ Bu vesile ile çocuklarımızı emanet ettiğimiz bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum” dedi.

(Dilek Akşen)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif