Anasayfa / Güncel / Gerçek mağdur çocuklar

Gerçek mağdur çocuklar

dsc_0220Gerçek mağdur çocuklar

AK Parti’nin geçtiğimiz günlerde meclise sunduğu cinsel istismar önergesinin komisyona çekilmesi kararının ardından Çanakkale’de küçük yaşta evlendikleri gerekçesiyle eşleri cezaevinde olan Roman kadınlar tepki gösterdi.
Cinsel İstismar Yasasına dur demek için İskele Meydanında toplanan siyasi parti temsilcileri ve kadın örgütlerinin protestosu sırasında seslerini duyuran Roman Kadınlar yasa tasarısının komisyona çekilmesinin ardından mağduriyetlerinin devam edeceği noktasında büyük üzüntü yaşadıklarını ifade etti. 13 yaş ve sonrasındaki evliliklerin son derece olağan olduğu Roman vatandaşlar ise sorunun çözümü noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım bekliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismar düzenlemesi için “Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz” dedi. Düzenlemenin komisyona çekileceğini belirten Bakan Bozdağ ise “Komisyonda evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme tasarı metninden çıkarılacaktır. Tasarının kalan kısmı yasalaşacak. Yaş engeli nedeniyle evlenemedikleri için mağdur olan aileler, dertlerini daha iyi anlatarak siyasi ve toplumsal desteği artırmalıdırlar” açıklaması yaptı.

Yasa tasarısının gündeme gelmesi ile kendilerine yeni bir umut ışığı doğduğunu ama bir anda bu umudun kendilerinden alındığını ifade eden Roman kadınlar; “  Biz çocuklarımızı babasız büyütmeye, kocalarımız olmadan hayatımızı devam ettirmeye alışmıştık. Zaten derdimizi çekiyorduk. Bir anda bir umut ışığı doğdu bize. Hemen de geri alındı. Bizim çocuklarımızın günahı ne!” şeklinde konuştular.

Aytül Toprakçı Kabak üç çocuk annesi…  En küçük çocuğu Muzaffer iki yaşında.  3 ve 9 yaşlarında iki çocuğu daha var. Bir çocuğunun duyma ve görme engeli var. Kocası üç yıldır cinsel istismar suçundan hapis yatıyor.  Kabak; “ Kocam hapse girdiğinde benim kızım bir yaşında idi. Bizim nikâhımız bile cezaevinde kıyıldı. Ailelerimiz bize önce nişan yapıyor. Sonra kavga gürültü çıkıyor bizde ayrılmayalım diye kaçıyoruz. Sonuçta işte bu oluyor.  En küçük oğlum babası cezaevinde iken doğdu. Her akşam babasının resimlerini gösteriyorum. Ben kendi çocuklarım bu durum düşsün istemiyorum. 4 yaşında bir kızım var. Ben bu yaşadıklarımdan çok pişman oldum. Babası ile her ay görüşe gidiyoruz.  Kızımı cahil bırakmayacağım, okutacağım diyor. Ama bizim şimdi ki mağduriyetimiz ne olacak. Ben üç çocukla yıllardır ortada kaldım. Teyzem, dayım bize yardım ediyor. Akşamları onlarda yemek yiyoruz. Ben de biliyorum, erken evlendim, çocuktum. Ama biz de bütün evlilikler yıllardır böyle yapılıyor. Ortada bir tecavüz de yok.  Ben seviyorum kocamı.  Ben 14 yaşımda eşimde 15 yaşında iken tanıştık, kaçtık. İlk oğlumu 16 yaşında erken doğurdum. Görmüyor, duyamıyor.  Muzaffer’in ayın 27’sinde doğum günü var. Yine yalnız kutlayacağız. Muzaffer babasını cezaevinde tanıdı. Biz duyuyoruz Doğu’da 60 yaşında adamlara kız çocuklarını veriyorlar. Tecavüz diye ona denir. Yurtlarda kızlara da erkeklere de tecavüz ediliyor. Ama bizim durumumuz öyle değil ki. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize söz verdi. Elini bırakır ayağını öperiz yeter ki kocalarımızı dışarı çıkarsınlar. Çocuklarım babalarını çok özlüyor. Biz de adetler böyle. Bunu kim değiştirebilir. Meydandaki protestoda pankartlara tecavüzcü yazmışlar. Benim kocam tecavüzcü değil ki. Zaten tanışıp evlendiğimiz de o da çocuktu” dedi.

6 yaşında bir erkek çocuk annesi Ferüzan Çemberli;  “Bizim kocalarımız tecavüzcü değil. 13 yaşında eşimle tanıştım, sevdim. Hastanede doğum yapınca kamu davası açıldı. 14 yaşımda oğlumu doğurdum. Oğlum iki yaşında idi. Kocam cezaevine girdi. 3 yıl oldu. Toplam cezası ise 8 yıl 4 ay.  Ben eşimi kendim sevdim, severek de evlendim. Şimdi onlara tecavüzcü diyorlar. Tamam, yaşımız küçüktü biliyorum ama biz hepimiz bu yaşlarda evleniyoruz.  Kocam yanımıza gelsin, başımızda dursun. Oğlum ilkokul bire başladı. Her akşam baba diye ağlıyor, dayanamıyorum. Önce dini nikâh yaptık, sonra kendimiz düğün yaptık yaşımız dolunca da eşim hemen resmi hikâyemi yaptı.  Yasayı neden geri aldılar anlamadım. Bizim çocuklarımız ne olacak. Her akşam baba diye ağlıyor, kimse bizi dinlemiyor. Kimse derdimizi anlamıyoruz. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum.  Bir umut verdiniz, geri almayın. Kocam başımıza gelsin. Oğlum artık ağlamasın. Ben onların gözünde belki çocuktum mağdur edildim. Biz neden derdimizi anlatamıyoruz anlamıyorum. Şimdi de benim çocuğum mağdur oluyor. Bu oğlumun çektiği sıkıntılar ne olacak. Ben kimseden yardım beklemiyorum. Kocam başımıza gelsin, zeytin ekmek de yeriz” dedi.

(Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.